Vajinada Görülen Ağrıların Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Bilim r1b 07/04/2021

Vajinal ağrı, hela ihtiyacını giderirken yada cinsel ilişki esnasında kişinin sorun yaşamasına niçin olabilir. Her ne kadar bir çok hanım bunu konuşurken zorlansa bile, maalesef kimsenin rahatsızlıklarını seçme şansı yoktur. Buna niçin olabilecek nedenler hakkında data sahibi olunması, bu mevzulara dikkat etmeyi yada bir uzmana gitmeye karar vermede destek olabilir.
Rahatsızlığın tam olarak hangi bölgede ağrı yada acıya niçin bulunduğunu belirlemek için ilk olarak acı noktaları ayırt etmek önemlidir. Uzmanlara gore bazı bayanlar bikini bölgesini vajina olarak tanımlamaktadır. Sadece gerçekte vulva, rahim, fıtık, pelvik yada karın bölgesindeki şiddetli kramplardan bahsediyor olabilirler. Eğer bir şahıs hastalık hissinin tam olarak nerede olduğundan güvenli değilse, bir ağrı günlüğü tutarak, böylece semptomlar devam ederse sıhhat hizmeti sağlayıcınızın ağrısını daha iyi karakterize edilebilir. Bilhassa ağrı günlük aktiviteleri engel oluyorsa, en kısa sürede bir uzmana görünmek gerekir. Uzmanlara gore vajinal ağrının yaygın sebepleri içinde şunlar bulunur:

Maya Enfeksiyonları

Uzmanlara gore maya enfeksiyonlarının en yaygın semptomlarının daha fazlaca vajinada görülen kaşıntı ve yanmadan kaynaklıdır. Fakat bununla birlikte acı verici de olabilirler. Maya vajinanın içini yada direkt vajinanın dışını etkileyebilir ve bu da şişlik, kızarıklığa niçin olabilir. Ek olarak vajinal akıntı yaşanabilir ve bu akıntı genel anlamda beyaz renkli, süzme peynir görünümündedir.

Iyi mi tedavi edilir?

Bir maya enfeksiyonunu OTC ilaçlarıyla tedavi edebilirken, kişiaha ilkin bu tür bir enfeksiyon yaşadıysa bu ilacı kullanmayı tercih edebilir. Sadece ilk kez bu problemi yaşayanlar için bir uzmandan görüş almak en iyisidir. Tedavide çoğu zaman bir bayan doğum doktoru bir pelvik muayene yaparak, semptomlar geçene kadar kullanılmak suretiyle bir mantar önleyici krem reçete etmektedir. Eğer daha ilkin kullanılan ilaçlar kullanılıyor ve yedi gün içinde geçmediyse bir doktora görünmek gerekir.

Bakteriyel Vajinoz (BV)

Bakteriyel vajinoz, kaşıntıya ve vajinal rahatsızlığa da niçin olabilir, sadece haiz olabileceğiniz herhangi bir akıntı muhtemelen daha sulu olacaktır ve buna balık kokusu benzeri bir koku eşlik edecektir. Bu duruma vajinadaki aşırı bakteri büyümesi niçin olur. Normalde, vajina dengede vajinanın pH kıymetini tutmak iyi bakteriler dolar, fakat iyi bakteriler fena bakteriler tarafınca sayıca geride kaldığında, işte o vakit bir BV vakasına yaşanır. Tam olarak neyin tetiklediğinden tam olarak güvenli olunmasa da sex ve regl süreci vajinal pH’ınızı değiştirebilir.

Iyi mi tedavi edilir?

Bakteriyel enfeksiyonlara yatkınlık ve yaşanıyorsa, süratli bir antibiyotik (çoğu zaman bir hap yada krem) tedavisi alınması onu gerekir. Böylelikle görülen semptomdan kurtulmak mümkündür.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Uçuk, klamidya, bel soğukluğu benzer biçimde çoğu zaman cinsel yolla bulaşan her türlü enfeksiyonun (STI) vajinada ağrıya niçin olabilir. Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine gore bilhassa her altı Amerikalıdan birini etkileyen herpes ile tipik olarak sinir yada iltihaplanma ile ilgilidir. Herpes belirli lezyonlara haiz olma eğilimindedir ve vajinayı dokunuşa oldukça duyarlı bir hale getirir.
Öteki cinsel yolla bulaşan hastalıklardan meydana gelen ağrı tipik olarak genel iltihaptan doğar. Acı ve rahatsızlığın yanı sıra yanma ve kaşıntıya duyarlı olma eğiliminde olan vajinal dokuda daha çok şişlik yaratma eğilimindedir. Her iki durumda da, durumu denetim altına almak için vajina bölgesinde herhangi bir ağrı ve irin yaşayıp yaşamadığını denetim edecek bir uzmana görünmek gerekir.

Iyi mi tedavi edilir?

STI’ler, antibiyotiklerle tedavi etmenin açık bir yolu ve net bir önleme yöntemi vardır. Bu genel anlamda ilişki esnasında prezervatif kullanımıdır. Klamidya, bel soğukluğu ve öteki cinsel yolla bulaşan hastalıklar tipik olarak ilaçla temizlenebilir ve herpes tedavi edilemez olsa da gelecekteki salgınları ve ağrıyı azaltmayı başarabilir.

Vajinal Kuruluk

Vajinal kuruluk tamamen östrojen hormonu ile ilgilidir, bilhassa de bu hormonun eksikliğinden doğar. Östrojenin kendisi vajinaya kan akışını, vajina duvarının kalınlığını ve ek olarak vajinanın elastikiyetini ve yağlanmasını iyileştiren bir gelişme hormonudur. Ve vücut da doğum denetim ilaçları kullanımı, emzirme yada menopoz benzer biçimde nedenlerden dolayı yeterince östrojen üretilmediğinde bu vajinal kuruluk yaparak vajinada ağrıya niçin olabilir.

Iyi mi tedavi edilir?

Vajina eskisi benzer biçimde kayganlaşmadığında uzmana başvurmak gerekir. Bu durumda rahatlama sağlamak için uzman tarafınca genel anlamda güncel bir tedavi planı uygulanırken, doğum denetim yönteminin değiştirilmesi gerekebilir.

Cinsel İlişki Pozisyonları

Vajinada yaşanmış olan ağrılar cinsel ilişki esnasında partnerin cinsel organının büyük olması yada terz pozisyonlarda cinsel ilişkiye girmekten kaynaklanabilir. Bu karın ağrısı şeklinde bir ağrı benzer biçimde görülürken, rahatsız edici olabilir. Eğer partnerin penis büyüklüğünden kaynaklı bir problem var ise, pozisyonlar değiştirilebilir. Ek olarak ilişki öncesinde kayganlaştırıcı jel kullanılabilir. Bunun haricinde vajinada uygulanan bir piercing yada prezervatif kullanımı da lateks benzer biçimde alerjik reaksiyonu olanlarda vajinal ağrılara niçin olabilir.

Iyi mi tedavi edilir?

Aile hekimi yada jinekolog ile meydana getirilen görüşmede tüm nedenler dışlanmalı ve buna yol açan sebep üstüne çözümler bulunmalıdır. Prezervatif cinsinin değiştirilmesi yada bir kayganlaştırıcı jel tavsiyesi çözümler içinde yer alabilir.

Vulvodini

American College of Obstetricians and Gynecologists’e (ACOG) gore, Vulvodynia, tanımlanabilir bir niçin olmaksızın kronik vajinal ağrıdır (kısaca, enfeksiyon yada başka bir tıbbi durum sebebiyle değil ). Rahatsızlığın penetrasyon esnasında yada vajinaya bir tampon yerleştirme esnasında meydana gelmesi muhtemeldir. Hanımefendilerin ortalama yüzde 9’u hayatlarında bu tür bir ağrılar yaşamaktadırlar. Bununla beraber, bazı bayanlar için ağrı sancıları kendiliğindendir ve cinsiyetle yada bölgeye herhangi bir halde dokunmakla ilgisizdir. Vulvodini sebebi tam olarak anlaşılamamıştır, sadece doktorlar ağrının vajina ve vulvanın o dış kısmındaki fazladan sinir liflerinden geldiğine inanmaktadır.

Iyi mi tedavi edilir?

Vulvodini teşhisi koyan doktorlar, çoğu zaman, bilinmeyen bir başka kronik ağrı durumu olan fibromiyalji için de kullanılan lidokain benzer biçimde topikal ilaçlarla tedavi ederler.

Endometriozis

Vajinada Görülen Ağrıların Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?Endometriozis kafa karıştırıcı bir durumdur ve doktorların da teşhis etmesi oldukça zor olsa gerek. Endometriozis, rahim dokusunun rahim dışındaki yerlerde (pelvik bölgesi, karın ve hatta akciğerlerler benzer biçimde öteki yerlerde olduğu benzer biçimde) büyümesidir. Durum bununla birlikte inanılmaz derecede acı vericidir. Dokular çevresinde ağrıya niçin olabilen kronik iltihaplanma ve yara izi yaratır.

Iyi mi tedavi edilir?

Endometriozis tipik olarak ağrıya yol açan dokuları çıkarmak için hormon tedavisi yada ameliyatla tedavi edilir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID)

Pelvik inflamatuar hastalık; rahim, fallop tüpleri yada yumurtalıklarınızın enfeksiyonu vajinada ağrıya niçin olabilecek başka bir enflamatuar durumdur. Pelvik organların içinde yara izi kalmasına yada pelvik organlarının birbirine yapışmasına niçin olarak kronik hastalık ve ağrıya niçin olabilir.

Iyi mi tedavi edilir?

Kişinin bu durumdan muzdarip olup olmadığınızı belirlemek için bir pelvik muayene ve ultrasondan sonrasında (bir STI tedavi edilmemiş bir halde bırakılmasının bir sonucu olarak gelişebilir). Kati teşhis konduktan sonrasında hekim muhtemelen kişiyi tedavi etmek için bir antibiyotik kürü başlatmaktadır.

Vulvovajinal Atrofi

Mayo Clinic’e gore, vulvovajinal atrofi, vücut daha azca östrojen ürettiğinde meydana gelebilecek vajinal duvarların incelmesi, kuruması ve iltihaplanmasıdır. Bundan dolayı, en sık menopozdan sonrasında görülürken, durum cinselliği ve idrara çıkmayı rahatsız edebilir.

Iyi mi tedavi edilir?

Hanım doğum uzmanı tarafınca tanı konulduktan sonrasında, durum tipik olarak kayganlaştırıcı ve hormon tedavisi ile tedavi edilir.

Rahim Ağzı Kanseri

Pelvik ağrı (sırt ağrısı, anormal kanama, kahverengi akıntı, bitkinlik, mide bulantısı ve kilo kaybı ile beraber) rahim ağzı kanserinin bir semptomudur. Bu semptomları yaşıyorsa ve geçen yıl pap smear yaptırılmadıysa yapılması gerekebilir. Tümörün tedavine ve kişinin yaşına gore bir tedavi planı başlatılır.

Travma

Önceki dönem yaşanmış olan bir travmada vajinada ağrıya niçin olabilir. Çocuk istismarı, cinsel hücum yada vajinal doğum travması geçmişi var ise uzmana bunu açıklamak gerekir. Belirgin olmayan bu faktörlerin tümü vajinal ağrıya niçin olabilir.

Iyi mi tedavi edilir?

Travmatik bir iyileşme deneyimiyle sonuçlanan cinsel hücum yada ameliyatlar yaşandıysa, uygun tedaviyi planı tedavisinde destek olabilir. Bu tedavi şekilleri içinde terapi, ilaç, givi tedavi yolları sayılabilir. Hem doktorlar hem de hastalar için akıl sağlığının mühim bulunduğunu hatırlamaları önemlidir.
Vajinal ağrılar hakkında konuşmak zor ve acayip benzer biçimde görünebilir. Sadece bir sıhhat hizmeti sağlayıcısıyla konuşmak, rahatlama bulmak ve hususi tedavi gerektiren altta yatan herhangi bir durumu dışlamak için anahtardır.

Kaynakça:
https://www.healthgrades.com/right-care/womens-health/vaginal-pain
https://www.womenshealthmag.com/health/a19909207/vagina-pain/

Yazar: Hasret Güvenç Ağaoğlu

#vajinada görülen hastalıklar #vajinal ağrı nedenleri #vajinal ağrılar #vajinal ağrılar nasıl tedavi edilir #vajinal sorunlar
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.