Üniversite Öğrenci Kulüpleri Nedir? İşleyişleri Nasıldır?

Eğitim r1b 04/05/2021

5390_imagesÜniversiteler, kişilerin informasyon birikimlerini oluşturduğu ve bir mesleğe hazırlandığı öğretim kurumları olmanın haricinde, toplumsal açıdan gelişim sağlayabildiği, çeşitli faaliyetlerle özgüvenlerini geliştirebildiği bir yerdir. İş hayatına atılmadan ilkin daha minik çaptaki emek harcama ortamlarında iş kısmı, vazife alma bilinci, sorumlulukları taşıyabilme benzer biçimde birçok mevzuda gelişimlerini sürdürdüğü bir eğitim kurumudur ek olarak.

Talebe kulüpleri, tam bu aşamada ortaya çıkan ve okuldan sonraki yaşam için deneyim edinilebildiği topluluklardır. Bu topluluklar, lüzumlu prosedürlerle kurulur ve daha sonrasında üye kazanımlarıyla devam ederek etkinliklerle faaliyetlerini yürütür.Talebe toplulukları, üniversitelerin Sıhhat Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olarak kurulmaktadır. Denetlenmeleri, etkinlik isteklerinin onaylanması, bazı etkinlikler için lüzumlu olan ekipman ve gereçlerin sağlanması bu daire başkanlığından olmaktadır.

5390_images_(1)

Kurulum için, ilk olarak, bir tüzük oluşturulması ve bu tüzüğün içinde misyon-vizyon belirtilmesi, emek harcama alanlarının oluşturulması, içinde kurucu başkanın da olduğu 20 tane kurucu üyesi ve 1 danışman gerekmektedir. Talebe kulüplerini öğrenciler yürütse de, kurulması için danışman onay ve imzası gerekmektedir. Ek olarak etkinliklerde, gene öğrencilerin ,istekleri daha oldukça göz önüne alınsa da, etkinlik izin talep formlarının onayı için kulüp başkanı ve danışmanın ortak imzası gerekmektedir. Benzer etkinlik alanına haiz kulüplerin açılması mevzusunda, belli durumlarda açılmama riski bulunur, mevcut bulunan kulüple birleştirme önerisi gelir. Fakat, SKS (Sıhhat Kültür ve Spor Daire Başkanlığı), çoğunlukla talebe istekleri doğrultusunda kulüplerin açılma izinlerini vermeye daha yatkındır. Lüzumlu durumları elde etmiş olan bu topluluklar, rektörlükteki görevli kuruldan geçerek kurulmalarına izin verilip verilmediği açıklanır. İzni alan talebe kulübü, faaliyetlerini gerçekleştirmek suretiyle çalışmalara adım atar. Tüzüğünde belirttiği suretiyle, etkinlik alanları doğrultusunda etkinlikler oluşturur. Seminerler, konferanslar, paneller, açık oturumlar düzenleyebilir, turnuvalar, yarışmalar benzer biçimde eğlence faaliyetleri oluşturabilir, geziler düzenleyip kültürel etkinliklerde bulunabilir. Sınırları doğrultusunda makul mantıklı her türlü faaliyetleri düzenlemek için izin alabilmektedir. Burada dikkat edilecek husus, herhangi kurum, müessese ve kişilerle çalışırken topluluk çıkarları gözetilmeli, herhangi bir ürün satışlarında izinsiz kesinlikle satışa izin verilmemelidir. İzinler haricinde oluşan herhangi durumlar, uyarılardan sonrasında kulüplerin kapatılmasına kadar gidebilmektedir.

5390_dsc_2360Kulüpler, belli bir hiyerarşik yapıda oluşturulmaktadır. 1 başkan, isteğe bağlı olarak 1 yada 2 başkan yardımcısı, genel yazman şu demek oluyor ki yazman, sayman yönetim kurulunu oluşturmaktadır. Ek olarak, genel kurulunda çeşitli alt başlıklar açılıp görevlendirme yapılabilmektedir. Bunlara birim, grup, imalathane vb benzer biçimde adlar verilebilmektedir. Mesela, etkinlik atölyesi, proje birimi benzer biçimde. Tüm bu alt birimlerin genel sorumlusu seçilip yönetim kuruluna alınabilir ve alt birimlerle ilgili emek harcama faaliyetlerinin sorumluluğu seçilen kişiye verilebilir. Her ay genel kurul toplantısı yapmalı ve bu toplantı tutanaklarını genel kuruldakilerin imzaları, danışman ve kulüp başkanı imzalarıyla beraber SKS’ye sunmalıdır. Ek olarak, etkinlik yapılacağı süreçler içinde, lüzumlu gördükçe genel kurul toplanabilir. Her hafta yönetim kurulu toplantı yapmalıdır. Bu toplantı tutanaklarını SKS’ ye vermek zorunda değildir. Fakat, kulüp için oluşturulan toplantı tutanak ve etkinlik dosyasının içine kesinlikle arşivlenmelidir. Arşivlenen her belge, herhangi yaşanmış olan bir sorunda geriye dönerek denetim edebilme imkanı sağlayacak, ek olarak ilerleyen seneler için yazılı belgelerin olması kulüp geleceği açısından daha iyi olacaktır. Yönetim kurulu toplantılarında topluluğun çalışmalarının ne düzeyde olduğu denetim edilir, yeni etkinlik fikirleri oluşturulur ve genel kurul toplantılarında bu fikirler genel kuruldakilere sunulur, oy çoğunluğuyla etkinlikler oluşturulur. Ek olarak, mevcut yürütülen projelerin devamlılığı için de bu toplantılar büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Üye alımları, üye formları vasıtasıyla oluşturulur. Bu formlarda öğrencinin adı soyadı, fakültesi, kısmı, ulaşılabilecek bir telefon numarası ve mail adresi bulunur. İmzalattırılıp kişinin onayının olduğu netleştirilir. Daha sonrasında bu üyeler elektronik ortamda SKS’ ye bildirilir ve resmi olarak kayıtlara geçmiş olur. Yalnız, burada belirtmek gerekirse, bir tek etkinliklerinize katılarak size destek olan üyelerinizle beraber, etken çalışabilecek üyeler bulunması da önemlidir. Bundan dolayı, etkinlikle oldukça yoğun bir emek harcama faaliyeti içerdiğinden, geniş bir emek harcama ekibi gerekebilmektedir.

5390_ogrenci-kulupleri-tipler

Etkinlikler için üniversite içinden yada üniversite dışından çeşitli konuklar çağrılabilir. Mesela, hususi sektörde A firmasının, girişimcilik örneği üstüne güzel bir öyküsü vardır ve girişimcilik temalı bir konuşma düzenlemişsinizdir, buranın yetkili kişisini konferansa çağrı edebilir ve bunu paylaşmasını isteyebilirsiniz. Yada, bilimsel nitelikli bir etkinlik düzenlemişsinizdir. Mevzuyla ilgili uzman kişiyi çağırıp, informasyon birikimi ve tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Bu kişilere, tamamen kulüp olanaklarıyla ulaşılabilmektedir. Mail yada telefon vasıtasıyla, uygun bir üslupla, isteğinizi öz olarak ve fazla cümlelerle uzatmadan karşıdakilere ulaştırabilmek önemlidir. Genel olarak, bu faaliyetler için birçok mail alan bir şirket ya da şahıs, gelen mail ya da aramada ilk cümlelerde kurulacak olan ana fikrin üstüne yoğunlaşacaktır ve bu da pozitif yanıt gelmesi için mühim bir husustur. Gelecek olan etkinlik emek harcama ortaklarınızdan tüm etkinlik süresince kulüp görevli olur.

Etkinlik haberleri, ya toplu bildiri sistemi kullanarak ya da afişler vasıtasıyla duyurular yaparak, üniversite öğrencilerine duyurulabilmektedir. Etkinliklere ne kadar oldukça talebe iştirakı sağlanırsa o denli verimli geçecektir, o denli oldukça kişiye yarar sağlanmış olacaktır. Üniversitede talebe topluluklarında vazife almak, ekip çalışmasını öğrenmeyi sağladığından, iş hayatında da oldukça mühim bir yarar sağlamaktadır. Ek olarak, etken çalışan kişiler için yer alındığı takdirde, sektörlerden birçok mühim kişilerle tanışabilme ve iş yaşamı için referans oluşabilecek durumlar oluşturulabilmektedir. Etken olarak çalışılamasa bile, talebe topluluklarının faaliyetlerine katılım da kişisel gelişimler için oldukça önemlidir.

Üniversite bir yaşam biçimi, devamlı öğrenme merkezi ve kişinin kendini tamamlaması için bulunmaz bir vakit fırsatıdır. İyi değerlendirildiği takdirde, bir tek mesleki eğitimler haricinde, şahıs kendine oldukça şey katarak mezun olabilmektedir. Bu fırsat, bu vakit dilimi iyi değerlendirilmeli, derslerin tertipli ve muntazam gitmesini sağlamanın yanında, kişisel gelişime destek olacak her türlü faaliyete katılmaya itina gösterilmelidir. Fazlaca araştırılmalı ve mesuliyet alarak, bu şuur oluşturulmalıdır. Vakit oldukça süratli geçmekte ve üniversite yıllarındaki öğrenme ve vakit imkanı ilerleyen yıllarda daha da zorlaşmaktadır. Bu yüzden, talebe topluluklarının etkinlik alanlarında çalışmaya itina gösterilmeli, üniversitede neler olup bittiği yakından takip edilmelidir.

Kaynakça:
http://www.sb.k12.tr/ozel-saint-benoit-fransiz-lisesi/ogrenci-hayati/ogrenci-kulupleri/
http://www.bogazgazetesi.com.tr/universiteye-ogrenci-kulupleri-icin-gelmis-kizli-erkekli-tayfa/
http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/48/05/186850/icerikler/2013-2014-egitim-ogretim-yili-ogrenci-kulupleri_799820.html
http://ects.nevsehir.edu.tr/ects/index/dil/tr/sayfa/74
http://www.ssu.edu.tr/?haber,1807

Yazar:Gökçe Eli açık

#faaliyet #kişisel gelişim #kulüp #kurul #öğrenci #Öğrenci Kulüpleri Nedir #üniversite #Üniversite Öğrenci Kulüpleri
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.