Ultrason Görüntülemenin Doğum Anı ve Sonrasındaki Faydaları

Bilim r1b 07/04/2021

Anne ölümlerinin bir çok doğum sancıları ve doğum esnasında meydana gelirken, perinatal ölümlerin bir çok doğum sancıları ve doğum esnasında meydana gelen olaylardan doğar. Bu aşamada anne ölümünün sebepleri içinde şunlar vardır: su ve elektrolit dengesizliği sekeliyle uzun soluklu doğum, su ve elektrolit dengesizliği ve uterin rüptür sekeliyle tıkalı doğum, eklampsi, kanama ve tromboembolizm ve sezaryen için anestezi komplikasyonları; bunların hepsi perinatal ölüme de yol açabilir.Ultrason Görüntülemenin Doğum Anı ve Sonrasındaki Faydaları
Doğum esnasında perinatal ölüm, subgaleal kanama, subdural hematom, serebral infaksiyon, kafatası kırığı ve neonatal sarılığı içeren vakumlu doğum komplikasyonlarından da kaynaklanabilir. Omuz distosisi ve makat doğum esnasında meydana gelen doğum yaralanmalarının tümü perinatal ölümle sonuçlanabilir. Bunların neredeyse tamamı, uygun olay seçimi ve partograf kullanımı dahil iyi iş gücü yönetimi ile önlenebilir. Ultrason görüntüleme, indüksiyon esnasında servikal uzunluğun değerlendirilmesi, doğum esnasında baş pozisyonunun ve inişin bilinmesi, sezaryen sonrası vajina doğum için olay seçimi (VBAC), uterus rüptürünün tespiti, tıkalı doğumun önlenmesi, kanama ve fetal kalp seyretme, intrapartum sebebinin belirlenmesi dahil olmak suretiyle doğum sürecinde faydalıdır.

İndüksiyon Uygulama Aralığı

Doğum indüksiyonunun başarısı, Bishop skoru ile gösterilen serviksin tercih edilebilirliği ile direkt ilişkilidir. Ultrason, uzun soluklu doğum eyleminden kaçınmak için skoru belirlemeye destek olmak için servikal uzunluğu ve dilatasyonu doğru bir halde ölçer. Servikal uzunluğun değerlendirilmesi ikinci trimesterde tanım edilmektedir. İkinci olarak, fetal başın perine mesafesine TVS ölçümü ve fetal baş pozisyonunun TAS ölçümü, doğum eyleminin başarı göstermiş indüksiyonunun en doğru tahminini sunar.

Bebeğin Baş- Popo Pozisyonu

Emek harcamalar, baş pozisyonu ve inişinin sonografik ölçümünün dijital muayeneden daha doğru bulunduğunu göstermiştir. Daha yakın zamanlarda, fetal başın en alt noktasını pubik sempatizinin alt kenarına bağlayan bir çizginin oluşturduğu açının, translabial sonografi yaklaşımı kullanılarak inişi değerlendirmek için nesnel, doğru ve tekrarlanabilir bir yol sağlamış olduğu öne sürülmüştür. Ortalama 120 aşama ya da daha çok ilerleme açısında, ya spontan vajinal doğum ya da kolay ve başarı göstermiş bir vakum ekstraksiyonu olasılığı yüksektir. Ek olarak, doğum esnasında fetal baş pozisyonunu değerlendirmek için altın standart teknik, transabdominal suprapubik transvers ultrasondur. Bu yüzden, bu sonografik bulgunun partografik sunumu ile gösterildiği benzer biçimde ilerleme eksikliği, müdahaleye neden olur.

Sezaryen Sonrası

VBAC ile ilgili ana kaygı, uterus skar rüptürüdür. Uterus rüptürünü evvelde belirleyen faktörler içinde fetal boyut ve skar kalınlığı yer alır. Fetal boyut ve ağırlık tahmini vakaların seçimine destek sağlar. Emek harcamalar, antepartum uterin skar kalınlığının intrapartum uterus rüptürü riski ile ters orantılı bulunduğunu ve uterus skarının intrapartum değerlendirmesinin uterus rüptürünü yüksek derecede doğrulukla tahmin edebileceğini bulmuştur. Ultrason görüntülemenin uterus skar kalınlığının belirlenmesinde ve VBAC için olay seçiminde destek olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Uterus Rüptürünün Tespiti

Doğum sancıları ve doğum esnasında uterus rüptürü çoğunlukla klinik olarak teşhis edilir; bundan dolayı klinik tanı netse, kıymetli vakit ultrason görüntülemede boşa harcanmamalıdır. Bununla beraber, doğum öncesi sessiz rüptürde yada kimi zaman bilhassa epidural ile doğum eyleminde ortaya çıkabileceği benzer biçimde klinik özelliklerin açık olmadığı durumlarda, ultrason görüntülemesi rahim duvarındaki kirliliği izah edebilir.

Vakum İçin Baş Pozisyonu

Vakum dağıtımının başarısı, öteki koşulların yanı sıra, kapağın yerleştirildiği yere bağlıdır. Yanlış yerleştirme fetal başın yönünü değiştirebilir ve prosedürün başarısız olmasına niçin olabilir. Başlık, tepe üstündeki fleksiyon noktasına yada yakınına yerleştirilmelidir. Ultrason destekli muayenenin bu fleksiyon noktasını tek başına dijital muayeneden daha iyi tespit etmiş olduğu gösterilmiştir.

Kordon Tespiti

Bu durum, tespit edilmezse, fetal membranlar yırtıldığında göbek kordonu prolapsusuna yol açacaktır. Sunulan bir kordonu duymak zor olabilir. Renkli Doppler sonografi, fetal yada neonatal ölümü önlemek için uygun müdahaleyi yönlendirmek için bu kordonu açıkça tespit edebilir.

Düzmece Doğum Sancıları

Fetal makrozomi, yanlış sunum ve anormal yalan, doğumun tıkanmasının nedenleridir. Makrozomi haricinde, öteki tüm durumlar da kord prolapsusuna yatkınlık yaratır. Ultrason, fetal biyometri ve EFW ve prezentasyon / yalan değerlendirilerek obstrüksiyonu yada kordon sarkmasını önlemek için uygun müdahale için tüm bu tarz şeyleri tespit etmede faydalıdır.

Fetal Kalp Atış Hızı Idrak etme

Kimi zaman fetal kalp hızı Pinard fetal stetoskopla duyulmayabilir. Ultrason, bilhassa düşük gelirli ülkelerde, sonicaid (ses Doppler) yada kardiyotokografi (CTG) makinesinden daha çok kullanılabilir hale geldiğinden, ultrason, fetal durumu denetlemek için kullanılır ve fetüs canlı ve sorun içindeyse sezaryen ile süratli doğum yada vakum perinatal ölümü önleyecektir.

İkiz Doğumlar

İlk ikizin doğumundan sonrasında kordon kazaları, plasentanın erken ayrılması ve öteki faktörlere bağlı olarak, ikinci ikizle ilk ikizle karşılaştırıldığında artmış perinatal mortalite vardır. Bu yüzden, ikinci ikizin doğumunu olabildiğince erken hızlandırmaya gerekseme vardır. İlk ikizin doğumundan sonrasında, ikinci ikiz sefalik değilse, vajinal doğumu sağlamak için ultrason rehberliğinde harici sefalik versiyon (membranlar sağlamsa) yada internal podalik versiyon (membranlar sağlamsa yada bir tek yırtılmışsa) yapılabilir.

Doğum Sonrası Komplikasyonlar

Ultrason Görüntülemenin Doğum Anı ve Sonrasındaki FaydalarıKanama ve şoka yol açan uterin inversiyon, kanama ve enfeksiyona neden olan hamile kalma ürünleri, puerperal sepsis, postpartum eklampsi ve tromboembolizm doğumdan sonrasında anne ölümünün başlıca nedenleridir. Ultrason görüntülemenin tromboembolizmi saptamadaki faydası ve görüntüleme tekniği daha ilkin tartışılmıştır. Klinik tanının açık olmadığı bazı uterus inversiyonu vakalarında, uygun yönetimi sağlamak için tanıyı ortaya çıkarmak için ultrason kullanılmıştır. Hamile kalma ürünlerinin alıkonması durumunda ultrason, tutulan ürünler ile endometriti ayırt edebilir. İlk trimester düşükte meydana gelen ufak tutulan gebelik ürünleri bile Doppler uygulamasıyla TVS tarafınca doğru bir halde tespit edilir.

Uterus Rüptürünün Doğum Sonrası Tespiti

Kimi zaman uterus rüptürü şüphesi doğum sonrasına kadar ortaya çıkmaz, bilhassa de doğumun ikinci aşamasında ortaya çıkarsa. Ultrasonun doğumdan sonrasında sezaryen yara yırtığını ve hatta doğum sonrası yara izini tespit edebildiğine dair kanıtlar vardır . Ötekiler, alt segmentin balonlaşmasıyla ilişkili birleşik anterior uterin duvarı ve mesane kalınlığının (<3 mm) miyometriyumda bir kusuru gösterdiğini öne sürmüşlerdir.

Doğum sonrası Geniş Bağ Hematomunun Tespiti

Geniş bağ hematomu uterin rüptür olduğunda yada üst ekstansiyonla beraber servikal yırtık olduğunda meydana gelebilir ve doğum sonrası dönemde orantısız olabilecek şoka niçin olabilir. Ultrason görüntüleme, hematomun saptanmasına destek olabilir.

Puerperal Sepsis

Ultrason, doğum sonrası endometrit tanısına destek olmanın yanı sıra, hipoekoik yada karmaşık bir fokal koleksiyon olarak görünebilen pelvik apseyi doğru bir halde tespit eder.

Kaynakça:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5024966/
http://www.ogpnews.com/2008/09/the-use-of-ultrasound-on-the-labour-ward/378

Yazar: Hasret Güvenç Ağaoğlu

#anne ve bebek sağlığında ultrason #rutin ultrason kontrolü #ultrason görüntülemenin doğum anına etkileri
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.