Topraklı Priz Montajı Nasıl Yapılır?

Nasıl Çalışır? r1b 22/02/2021

Yüksek akımlı elektrikli aletinizi çalıştırmak istiyorsanız topraklı priz kullanmanız daha güvenli olacaktır. Güvenlik açısından topraklı prizleri kullanmak daha yararlıdır. Fakat topraklı priz kullanmak için binanızda toprak hattı olması gerekmektedir.

Topraklı prizin montajını yapmak için binanızdan evinize yada iş yerinize gelen kabloları kullanabilirsiniz.

Topraklı Priz Montajı
Binanıza çoğu zaman 4 tane elektrik kablosu girer. Bunlardan 3 faz’dır. Doğrusu elektrik akımı olan kablolar. 1 tanesi ise nört’dür. Doğrusu elektrik olmayan kablolar. Bu 3 faz hattı her kata eşit olarak dağılır. Yansız olan kablo ise, binanın ana elektrik hattında her daire ulaşır.

Topraklama hattı ise; binanın elektrik sistemi döşenirken, bir bakır çubuk yada levha gömülür. Bu bakır çubuk yada levha binanın ana elektrik hattına kadar getirilir ve oradan katlara ulaştırılır. Böylelikle topraklama hattı oluşur.

Topraklı Priz Montajı Nasıl Yapılır?

Topraklı priz montajı için ise, dairenize gelen 3 tane kabloyu prize bağlamaktan geçer. Bu kabloların biri faz, biri yansız ve biride toprak hattıdır. Toprak hattı çoğu zaman sarı yada sarı-yeşil renktedir. Faz ve yansız hatlar çoğu zaman gri renkte olur.

Topraklı prizi elinize aldığınız süre yukarıdaki benzer biçimde 3 tane vida karşınıza gelecektir. Kırmızılar faz ve yansız kablolar için, ortadaki yeşil ile gösterilen ise topraklama hattı içindir.
– Daima ilk işiniz sigortaları kapatmak olmalı. Ilkin sigortaları kapatıyoruz.
– Yukarıda göstermiş olduğumuz vidaları gevşetiyorsunuz
– Daha sağdan başlayarak ilkin faz yada yansız kabloyu, vidanın yukarısında yer edinen delikten geçirerek vidayı sıkıyorsunuz.
– Sonrasında topraklama hattını gene vidanın yukarısında yer edinen delikten geçirerek vidayı sıkıyorsunuz.
– Son olarak soldaki vidanın üstünde yer edinen delikten faz yada yansız kabloyu geçirerek vidayı sıkıyorsunuz ve topraklı priziniz hazır hale gleiyor.

Topraklı Priz Montajı Nasıl Yapılır?

– Duvara montajı için, ilk olarak yukarıda kırmızı ile gösterdiğimiz vidaları gevşetiyorsunuz.
– Ondan sonra yanlardan tutarak, duvardan çıkan kablo yuvasına prizi oturup, gevşettiğiniz vidaları yeniden sıkıyorsunuz ve prizi duvara sabitlemiş oluyorsunuz.
– Ondan sonra kapağını takmak için metal mandallar alt ve üste gelecek şekilde, prize oturtuyorsunuz.

Topraklı Priz Montajı Nasıl Yapılır?
– Yukarıda kırmızı ile göstermiş olduğumuz vidayı sıkarak, prize sabitliyoruz ve topraklı priziniz kullanmaya hazır hale geliyor.
– Sigortaları açtıktan sonrasında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.gunsanelectric.com/

#elektrik #montaj #priz #toprakli priz
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.