Tişört Nedir?

Güncel r1b 10/01/2021

Kısa kollu modelleri çoğunluktadır. Tek renk, baskılı ve ortam ışığına nazaran renk ve baskı resmi değişen modelleri vardır. Yazın kullanıldığı için ince, hafifçe bir kumaştan yapılır. Tişört, adını T harfinden almıştır (T-Shirt).

Peki tişört nerede ortaya çıkmıştır?

8621_tisortŞimdi bir düşününce, insan Eski Mısır‘da ya da Roma’da ortaya çıktığını düşünüyor. Hatta bazı zamanı kaynaklar, harpte Romalı askerlerin tişört giydiğinden bahseder. Sadece tişörtün ortaya çıkışı 1900’lü yılların başı ve ABD olarak kabul edilir.

Tişört modası hakkında genel bir şey vardır ki, o da ilk olarak askerler tarafınca kullanıldığıdır. Ordular için tasarlanırlar, sonrasında cepheden dönen askerler bunu gündelik hayata taşırlar. Tıpkı ceket, kravat, pantolon, kaban, trençkot, chino, keten vs. şeklinde…

ABD’ya dönelim! Tişört de ilk olarak askerler için iç giyim olarak kullanılıyor, daha sonrası malum, günlük hayata taşınıyor.

Tişörtlerin tam anlamıyla popüler olması ise Hollywood ve beyazperde yardımıyla oluyor. İlk olarak aklımıza gelen sahne, ağzında sigarası ve beyaz tişörtüyle, kim bilir adamların ilk yoldam ikonu James Dean!

1950’li yıllardan itibaren ise tişörtler her yaştan, her cinsiyetten insanoğlunun olmazsa olmaz giysisi hâline geldi.

Kaynakça:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/T-shirt

Yazar:Mehmet Bozdoğanlar

#james dean #kim buldu #tişört #tişört nasıl bulundu #tişört nedir
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.