Tiroid Bezi Bozuklukları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sağlık r1b 04/05/2021

Tiroid Bezi Bozuklukları Hakkında Bilinmesi GerekenlerTiroid bezlerinin iyi mi çalıştığını belirlemek için kan testi yapılması önemlidir. Tiroid bezi vücudun uyum içinde kalmasını sağlar. Boynun derhal altında bulunan tiroid bezi, kan dolaşımı kanalıyla hormonları hücrelere ve vücuttaki her organa salgılamaktadır. Bu ufak, 3 santimetre’lik bez, vücut sıcaklığını düzenler, beynin rahatça düşünmesini sağlar, kalbin ritmik olarak pompalanmasını sağlar ve temel olarak vücuttaki tüm organlar arasındaki uyumu korur.

Tiroid hastalığı olduğunda, tiroid bezi aşırı etken yada azca etken olabilmektedir. Tiroid bezi kana yeterince hormon salgılamazsa bedensel işlevlerin yavaşlamasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüksek kolesterol ve kalp rahatsızlığı şeklinde daha ciddi komplikasyonlara niçin olabilir. Emareleri içinde şunlar olabilir:

*bitkinlik

*kilo almak

*üşüme hissi

*kuru yada kırılgan saç

*bellek sorunları

*sinirlilik ve depresyon

*daha yüksek kolesterol seviyeleri

*yavaş kalp hızı

*kabızlık

Tiroid bezi oldukca fazla hormon salgılarsa, vücut fonksiyonları hızlanacaktır. Bu da hipertiroide işarettir. Hipertiroid emareleri içinde şunlar olabilir:

*Kilo kaybı

*Isı kaybı

*Sık bağırsak hareketleri

*Titremeler

*Sinirlilik

*Tiroid bezi genişlemesi

*Uyku bozuklukları

*Bitkinlik

Tiroid Bezi Bozuklukları Hakkında Bilinmesi GerekenlerTiroid hastalıklarının tanısı zor olabilmektedir. Kan testi, kanda ne kadar tiroid hormonu bulunduğunu kolayca belirleyebilirken, doktorlar çoğu zaman tiroid probleminin semptomlarını öteki birçok durumun semptomlarını yansılamak edebildiğinden öteki tiroid seviyelerini denetim etmeyi düşünmezler.

Sorunları daha da kötüleştiren şey, doktorların tiroidle ilgili kan testi sonuçlarına daima katılmadıklarıdır.
Son yedi yıla kadar, doktorlar çoğu zaman 0,5 ila 5,0 arasındaki seviyenin düzgüsel bulunduğunu belirtmektedir. Bu seviyelere haiz her insanın de tiroid problemi olduğu düşünülemez. Sadece bazı doktorlar, sonuçların bu geniş yorumunun, tiroid bozukluğu olan kişilerin teşhis edilmediğini ve tedavi edilmediğini söylemekten kaygı etmektedirler.

Tıp topluluğu bu mevzuyu münakaşaya devam etmektedir. Doktorlar düzgüsel tiroid seviyelerini münakaşaya devam ederken, bazı laboratuvarlar belirli testin sonucunu “yüksek” belirtirken, ötekiler aynı okumayı “düzgüsel” olarak adlandırmaktadır. En iyi tanının bir tek hastanın kan testi neticelerini değil, bununla birlikte hipertiroid için semptomların ve risk faktörlerinin tam bir geçmişini de hesaba kattığını iddia etmektedir. Tiroid hastalığı için risk faktörleri şunlardır:

*Diyabet yada başka bir otoimmün bozukluk

*Tiroid bölgesine ışınım tedavisi

*Tiroid bozukluğunun genlerde olup olmadığı

*Hamilelik yada menopozda meydana gelen hormonal değişimler

*Cinsiyet: Bayanlar tüm tiroid vakalarının yüzde 80’ini oluşturmaktadır.

*Yaş: Hipotiroid, menopoz dönemindeki hanımlarda genç hanımefendilere bakılırsa daha yüksektir.

Tiroid Bezi Bozuklukları Hakkında Bilinmesi GerekenlerKlinik muayene önemlidir, zira tabip göz kapaklarının görünümündeki anormallikler şeklinde tiroid problemlerinin fizyolojik emarelerini saptayabilir. Tiroid bezi için ultrason muayenesini isteyebilir. Genel anlamda bir tek doktorun tanı koyabilmesi ve tedaviye başlanabileceği mevzusunda güvenilir olunduktan sonrasında işlem yapılır. Radyoaktif tedavi oldukca fazla tiroid hormonu yapıldığında problemi düzeltebilir, sadece bu çoğu zaman ondan sonra hipotiroid ile sonuçlanmaktadır.

Tiroid fonksiyon bozukluğuna haiz olabileceğinizi düşünüyorsanız, birinci basamak doktorunuza belirtilerinizi değerlendirmesini ve bir kan tahlili yapmasını isteyin. Eğer menopoza yaklaşan bir karı iseniz, semptomlarınız var ise tiroidinizin değerlendirmesini yapmanız bilhassa önemlidir. Birinci basamak doktorunuzdan aldığınız bakımdan memnun değilseniz ve hala bir tiroid rahatsızlığınızın emarelerinden şüpheleniyorsanız, bir endokrin uzmanına başvurun. Bu tip uzmanlar tiroid disfonksiyonunun nüanslarını idrak etmek için eğitilmiştir.

Yazar: Osman Uçar

#bez #hormon #tiroid #tiroid bezi #Yorgunluk
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.