Soya Sütü İle İnek Sütü Arasındaki Fark Nedir?

Sağlık r1b 22/02/2021

4610_sut_inegiSoya sütünün giderek artan popülaritesi karşısında soya sütü mü inek sütü mü tartışması adım atmıştır. Yansız bir seçim yapmak için, detaylı bir şekilde her ikisini de incelemek ve karşılaştırmak gerekir. Soya sütü, soya fasulyesinden elde edilmiş bir içecektir ve bu anlamda düşündüğümüzde hakkaten süt değildir. Soya sütünün gıda değerleri inek sütüne yakın olduğundan ve onun yerine kullanılabileceği için süt olarak adlandırılmaktadır. İlk başlangıçta doğuda kullanıldığı görünüyor olsa da, şu anda soya sütünün tüm dünyada popülaritesi artıyor. Laktoz intoleransı ya da süt alerjisi olanlar için soya sütü bir çözüm yolu olabilir. Sadece soya sütünün artan popülaritesi hangisinin daha iyi olduğu tartışmasını da bununla beraber getirmiştir.

Soya sütü ve inek sütü arasındaki temel fark, soya sütünün bitkisel bir kaynaktan inek sütünün hayvansal bir kaynaktan geliyor olmasıdır. Soya sütünün, süt endüstrisi tarafınca yanlışlıkla ortaya çıkarıldığı bir oldukca kişinin inanılmış olduğu bir tahmin olup, soya sütünün süt endüstrisini tehdit etmesi de bu düşünceyi desteklemektedir. Sadece bilgili bireyler olarak gerçekleri değerlendirmek ve bilgili kararlar almak kolaydır. İşte karar vermenize destek olacak bazı bilgiler aşağıda verilmiştir.

İnek Sütü:4610_sut

İnek sütü, proteinleri oluşturmak için lüzumlu olan bir oldukca amino asit ve gıda değerleri ile doludur. Bir fincan inek sütündeki gıda değerlerine detaylı bir göz atalım. Bir fincan düzgüsel inek sütü 8 gram protein ve 12 gram karbonhidrat ihtiva eder. Bu miktar bir yetişkinin günlük kalsiyum ihtiyacının %30 unu, vitamin B12 ve riboflavin gereksinimlerinin ortalama yarısını karşılar. İnek sütü D vitaminiyle güçlendirilmiştir bu da A vitamini ve kalsiyumun emilimini arttırır.

İnek sütü mühim oranda yağ da ihtiva eder. Sadece bu durum yarım yağlı ve yağsız sütler kullanılarak da çözülebilir. Pek oldukca insan için sindirim problemlerine niçin olduğu malum laktoz bir karbonhidrattır. Laktoz intoleransı olan kişilerde bu süt karbonhidratını parçalayacak laktaz enziminde eksiklik vardır.

Soya Sütü:

Oldukca sık kullanılan bir soya ürünü olan soya sütü, soya fasulyesinin ıslatılması, öğütülmesi ve süzülmesi ile elde edilir. Soya sütünün en iyi yanı laktoz intoleransı olan kişilere bir alternatif sunuyor olmasıdır. Vejetaryenler ve veganlar benzer biçimde inek sütünden kaçınanlar için muhteşem bir bitkisel alternatiftir. Gıda değerine ulaşınca bir bardak soya sütü ortalama 7 gram protein, 4 gram karbonhidrat, 4.5 gram yağ ve 0 kolesterol ihtiva eder. Azca oranda B vitamini ihtiva eder sadece B12 vitamininin iyi bir deposu değildir ve kafi kalsiyumu yeterince karşılayamaz. Bu eksiklikler ile başa çıkmak için üreticiler soya sütünün katkı maddeleri içeren versiyonlarını üretmişlerdir. Bunlar içinde kalsiyum, E, B12 ve D vitaminleri de vardır.

4610_soya_sutu

Soya sütünün bir başka yararlı yönü ise insanlardaki kalp hastalığı riskini azaltmaya destek olmasıdır. Soya LDL kolesterolün düşürülmesine destek olan izoflavon denilen nebat kimyasalları ihtiva eder. Tavsiye edilen miktar günlük soya proteini miktarı 25 gramdır. Averaj olarak bir fincan soya sütü ortalama 7-10 gram protein ihtiva eder. Meme kanseri olan bayanların soya proteinini dikkatli kullanmaları gerekmektedir. Meydana getirilen bazı emek harcamalar aşırı soya tüketiminin bu hastalara zarar verdiğini göstermiştir.

Bebekler İçin Soya ve İnek Sütü:

İnek sütünü tolere edemeyen bebeklerin anne babaları için seçim kolaydır. Peki, yavrunuz her ikisini de eşit derecede iyi tolere edebiliyorsa, hangisi daha iyi bir seçim olurdu? Amerikan Pediatri Akademisi’ne gore inek sütü hala anne sütüne en yakın şeydir. Onlara gore soya sütü bebeklere bir tek eğer inek sütünü tolere edemiyorlarsa ya da aileleri vegan beslenmelerini istiyorsa verilmelidir.

İnek sütünü ve soya sütünü inceledik, kişisel tercihlerinize ve sıhhat hedeflerinize bağlı olarak hangisini tercih edeceğiniz size kalmıştır. Eğer soya sütünü tercih edecekseniz aşırıya kaçmamaya ve satın almadan ilkin alacağınız markanın gıda değerlerini incelediğinize güvenli olun.

Yazar:Tülay Arsoy


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.