Sibirya Kurdu ve Özellikleri

Hayvanlar Alemi r1b 11/06/2021

5470_s2Sibirya kurdu, tüm dünyada tanınan ve oldukça da ilgi gören bir köpek türüdür. Bu türün dünyada bu denli tanınmasının sebebi ise, on seneler ilkin Alaskada yaşanmış olan bir difteri hastalığı salgınında ilaç sevkiyatı esnasında oldukça büyük bir rol oynamıştır.

Bu tarihten itibaren, bu köpek türü tüm dünyaca tanınmaya adım atmıştır. Sibirya kurtları yüzyıllar süresince, Sibirya bölgesinde Chukshi isminde bir halk tarafınca bekçi, kızak çekmek ve de ren geyiklerini gütmek amacıyla kullanılıştır. Bununla birlikte, güzelliği, gösterişi ve de kendilerine olan güveniyle insanoğlu için de oldukca iyi bir dost olmuşlardır. Sibirya kurtlarının en mühim özelliklerinin başlangıcında, bu köpeklerin oldukça şefkatli bir karaktere haiz olmaları gelmektedir. Bu köpekler, uzaktan oldukça dikkat çekicidir. Bunun sebebi ise, hem dış görünümleri hem de buz mavisi gözleridir. Bu köpekler, özgürlüğüne oldukca düşkün ve de inatçılardır. Bu köpekler, bilhassa çocuklar için oldukca özeldirler. Bundan dolayı bu köpekler, küçüklere karşı oldukça hoşgörülü ve de sevgi doludurlar. Bununla birlikte, yalnızlığı asla sevmezler. Bundan dolayı de, insanlarla iyi geçinmeye çalışırlar.

5470_s3Fareler ve de kuşlar, Sibirya kurtlarının avlamaktan en oldukca hoşlanılmış olduğu hayvanlar içinde yer alırlar. Eğer evde yalnız bırakılırlarsa, evimizdeki eşyaları kemirerek dikkat çekmek isterler. İsminden de anlaşılabileceği şeklinde, sıcak havaları asla sevmezler. Soğuk havalara alışkındırlar. Öyleki ki bu köpekler -60 derecede dahi asla zorluk çekmeden yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Köpek diyince akla gelen havlama huyu bu köpeklerde oldukca yoktur. Fazlaca olmasa da kimi zaman uluyabilmektedirler. Bu köpekler, 10 ile 13 yaşına kadar yaşayabilmektedirler. Ağırlıklarına bakıldığında ise, yetişme çağındaki adam Sibirya kurtlarının ağırlıkları 20 ile 27 kilogram içinde değişirken, dişilerin ağırlıkları 16 ile 26 kilogram içinde değişmektedir. Bu köpekler, oldukça güçlü bir vücut yapısına sahiptirler. Yüzleri ve de vücutlarının alt bölgeleri beyaz bir renge sahipken, öteki bölgeler ise cinslere gore gümüş grisi, kurt grisi ya kum sarısı şeklinde renklere haizdir. Uzun tüylere sahiptirler. Bu uzun tüyler, onlara buzlu ve de karlı havalarda patilerini korumaya destek olmaktadır. Bu köpeklerin kulakları ise, dik ve de yukarıya doğrudur.

5470_s1Sibirya kurtlarının karakteristik özellikleri incelendiğinde, karşımıza ilk olarak bu köpeklerin haylaz, akıllı, oyuncu, inatçı ve de soysal oldukları çıkmaktadır. Bakıcı ailelerine karşı oldukça bağlıdırlar. Bu özelliğiyle, bakıcı kişilerin büyük sevgisini kazanmıştır. Bu köpeklerin eğitimi ise öteki köpeklere oranla daha kolaydır. Öğretilmek istenen şeyleri algılamaları ve öğrenmeleri kolay bir halde olmaktadır. Wc eğitimi birazcık zahmetli olabilmektedir. Eğer öğretilmek istenen şey onlara mantıksız gelirse, o öğretilen şeyi yapmamak için direnmektedirler. Bunun sebebi ise, bu köpeklerin oldukça inatçı bir yapıya haiz olmalarıdır. Bundan dolayı de, bu köpeklerin eğitimi esnasında kişilerin oldukça tutarlı ve de sabırlı olmaları gerekmektedir. Genel olarak, öteki hayvanlarla oldukça iyi bir halde geçinmektedirler. Eğer havalar oldukca sıcak değilse, oynamayı oldukca severler. Gene bu köpekler soğuğa alışkın oldukları için, sıcak yerlerde yetiştirilmemelidir. Serin yerlerde yetiştirilmelidir.

Bu köpekler özgürlüklerini oldukca sevdikleri için, dışarıda kendi başlarına dolaşmayı oldukca severler. Fakat bunu bir kaybolma ya da kaçma olarak değerlendirmezler. Eğer Sibirya kurdu yetiştirilmek isteniyorsa, bu köpekler yalnızlıktan asla hoşlanmadıkları için tek değil de, iki Sibirya kurdunu bir arada yetiştirmek daha uyun bir davranış olabilmektedir.

Yazar:Erdoğan Gül

#köpek #köpek bakımı #köpek eğitimi #sibirya #sibirya kurdu #sibirya kurdu köpeği #sibirya kurdu özellikleri
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.