Samsung SyncMaster T220 LCD Monitör İncelemesi

Donanım r1b 11/06/2021

samsung1320x200Bu ekranı ortalama 1 aydır kullanmaktayım. Bu incelemeyi ürünü a’dan z’ye tanıtmak şeklinde yapmama gerek yok zira PC Labs ürünü detaylı şekilde incelemiş. Ben ise ürün hakkında yorumlarımı artıları ve eksileriyle anlatmak isterim.

Ilk olarak ürünün kutusunu açtığınızda içinden Samsung SyncMaster T220 LCD ekran, ekran ayağı, DVI-D kablo, D-Sub kablo, kullanım klavuzu, güvence belgesi ve yazılım CD’si çıkmakta. Bu kadar şeyi hakikaten oldukça iyi sığdırmuşlar ve ürünün kasasından yalnız fazlaca azca daha büyük bir kutu olduğundan 6 TL şeklinde Ankara-Edirne arası oldukça makul sayılabilecek kargo tutarı ile kapıdan teslim aldım. Eğer kargo tutarı mevzusunda aklında sual işareti olanlar var ise, fazla tutmadığını bilmelisiniz.

Ürünü kutu içinden çıkardıktan sonrasında slot şeklinde kaydırarak rahat bir hareketle ayağı yerine monte edip vidalıyorsunuz. Aleti PC’nize bağlarken DVI-D çıkışını kullanırsanız kontrast, tazeleme oranı ve görüntü keskinliği mevzusunda daha iyi netice alırsınız. Bu mevzuda küçük bir informasyon vermek gerekirse; DVI bağlantı birimi dijital sinyallerin iletilmesinde kullanılır. D-Sub ise iki ucu da bildiğimiz mavi renkli VGA ucuna haiz olan kablonun ismidir. Bu kablo ile dijital veri transferi yapmak mümkün değildir. Yalnız analog sinyalleri taşımak için kullanılırlar. Piyasada bulunabilen tek ucu DVI öteki ucu VGA olan kablolar mevcut fakat bunlar yalnız monitöründe yada ekran kartında DVI çıkışı olmayan kişilerin kullandıkları kablolardır. DVI girişi olan ekran kartı ve monitörünüz var ise, bu tarz şeyleri DVI arabirimiyle bağlamanız kaliteli görüntü elde etmek açısından en doğrusu olacaktır. Piyasada DVI-D, DVI-I, DVI-A şeklinde çeşitleri bulunsa da yalnız dijital-dijital bağlantı türü sağlaması yönünden aslolan olan DVI-D arabirimidir. Bu kablolarla ekran kartından dijital olarak alınan veri aynı şekilde monitöre de dijital olarak verilir. DVI-I arabiriminde ise yukarıda bahsettiğim tek ucu analog öteki ucu dijital olan kablolarda kullanılır. DVI-I ile hem analog hem de dijital veri iletimi mümkündür. Son olarak DVI-A’da aynı D-Sub kablolar şeklinde yalnız analog veri iletimi gerçekleşir. Kısaca DVI kablo kullanmak devamlı dijital görüntü iletimi anlamına gelmez. Yanlızca iki ucu da DVI-ı yada DVI-D olan kablolar dijital veri iletimi sağlarlar. Tek ucu VGA öteki ucu DVI olan kablolar analog çalışırlar. DVI bağlantı uçlarının hepsi birbirine benzer yalnız pin sayıları ve yerleşim şekilleriyle ayrılırlar. Fakat ekran kartları üstündeki DVI çıkışları her DVI türü için uygundur.

Ilkin DVI-D ve standart vga analog çıkışı kablo uçları peşinden aralarındaki kalite farkı aşağıdaki yakın çekim fotoğraflarda açıkça gözükmektedir.

dvivga-640x480

Performans ve Yorumlar
Ürünün görüntü kalitesi hakikaten fazlaca iyi düzeyde. Bundan önceki Sony CRT monitörümü aratmadı diyebilirim. Cihazın 0,282mm olan nokta aralığına haiz olan piksellerini ekranın 10cm yakınına yaklaşmadığınız sürece kesinlikle göremiyorsunuz. Bu görüntü keskinliği açısından mühim bir avantaj. Cihazın kontrast oranı o denli yüksek ki, bir örnekle açıklamak gerekirse günlük web kullanımında ve oyun oynarken %20, film izlerken ise %35 değerinde anca kullanabiliyorum. Eğer %50 kontrast üstünde kullanırsanız beyaz ışık gözü oldukça çok yoracaktır. Monitörün bu kadar yüksek karşıtlık oranı sunması görüntü standardını oldukça arttıran bir unsur. Ürünün 2ms’lik tepki süresi ile oldukça başarıya ulaşmış bulunduğunu söylemeliyim fakat bu düzeyde bir monitörden birazcık daha iyi bir performans bekliyordum. Kaliteli bir CRT monitörden LCD’ye geçiş yaptığım için tepki süresindeki zafiyet fazlaca net şekilde farkediliyor. Bilhassa süratli hareket etmenin büyük ehemmiyet arzettiği FPS seçimi oyunlarda, aygıt yetersiz kalabiliyor. Süratli hareket anında görüntüde oluşan hafifçe bulanıklaşma, hedef alıp ateş etmeyi geciktiren bir unsur. Aslına bakarsak bu FPS tarzını oynamayı sevmeyen birisi için pek mühim değil zira öteki hiçbir tarzda en küçük bir problem yaşamadım. Hatta gelmiş geçmiş en süratli aksiyon otomobil yarışı olan Burnout Paradise oyununda bile, tepki süresinden meydana gelen en küçük bir hastalık hissetmedim. Fifa ve PES futbol oyunlarında da en küçük bir ghosting sorununa rastlamadım. Fakat senelerce FPS oynamış hardcore oyuncular söz mevzusu olduğunda LCD’ye geçmek için hala erken diyebilirim. Bu oyuncular sınıfında başta yer edinen Quaker’lara LCD’den bir süre daha uzak durmalarını tavsiye ederim. (Yeni çıkan yüksek tazeleme hızlarına(Hz) haiz LCD monitörlere göz atılabilir.)

Ürün 1680 x 1050 px düzgüsel çözünürlüğe haiz. Birçok LCD’nin alt çözünürlüklerde balçık şeklinde bir görüntü sunduğunu ve renklerin ne denli soluklaştığını deneyim edenler vardır. Fakat Samsung’un hususi şekilleri yardımıyla çözünürlüğü düşürseniz dahi görüntü kalitesinden fazlaca fazla taviz verilmiyor. Gene oldukça makul seviyelerde görüntü kalitesi ve renk gerçekliği elde edebiliyorsunuz. Sağdan, soldan ve üstten hiçbir LCD’de görmediğim kadar geniş görüş açısı sunan ekran, aşağıdan bakıldığında inanılmaz derecede orta derece bir görüntü sunuyor. Ön panelde yalnız dokunmatik bir açma-kapama butonu yer ediniyor ve bu tuşun altında yanan kırmızı ışığın seviyesini azaltabiliyor yada tamamen kapatabiliyorsunuz. Cihazın analog fonksiyonlarını yerine getirmek için kullanılan menü tuşları ise sağ yan tarafa konumlandırılmış. Öne eğilme kabiliyeti neredeyse bulunmayan ürün, arkaya 20 aşama kadar yatabiliyor. Cep telefonun ve UPS’den etkilenmeyen aygıt alternatif akım yerine UPS’den verilen doğru akım ile de sorunsuz çalışıyor. Dakikalarca UPS üstünde kullanarak yaptığım testlerde, ürünün hiçbir problem yada yan tesir göstermediğini tespit ettim. Aleti gönül rahatlığıyla UPS’nize bağlayabilirsiniz.

Son olarak bu denli büyük bir monitöre bilhassa film izlerken 1 metreden yakın bakmamanızı tavsiye ederim. İnternet kullanımı ve oyunlarda ise, 70cm-80’ye kadar yaklaşılabilir. Daha yakından izlerseniz, gözünüz ekranı takip ederken haddinden fazla yorulacaktır.

samsunt220-640x480

img_5127-640x480

img_5129-640x480

img_5130-640x480

img_5133-640x480

img_5135-640x480

Teknik Detaylar:

 • Ekran köşegen boyu: 22″
 • Ekran oranı: 16:10 geniş ekran
 • Nokta aralığı: 0.282 mm
 • Açık oturum tipi: TN+ S açık oturum
 • Soğuk katod aydınlatma
 • 20000:1 dinamik karşıtlık (kontrast)
 • 1000:1 karşıtlık
 • 300 nit parlaklık
 • 2 ms tepki süresi (griden griye)
 • 24 bit renk derinliği, 16.7 milyon renk
 • 170 aşama yanal görüş açısı (CR>10)
 • 160 aşama dikey görüş açısı (yukarı) (CR>10)
 • Analog (D-Sub) giriş
 • Sayısal (DVI-D) giriş
 • Boyutlar: 520x 373,5 x 74,5 (ayaksız)
 • Hareket: Öne/arkaya eğilebilme
 • Denetim: OSD, Türkçe menü var.
 • Güç tüketimi: 45 Watt en yüksek

Netice olarak fazlaca memnun kaldığım ve fiyatını son kuruşuna kadar hak ettiğini düşündüğüm bu ürün için 9/10 puan veriyorum. Fakat FPS oyunlarındaki performansı birazcık daha iyi olsaydı 10 tam puanı hakedecekti, 1 puanı oradan kırıyorum.

Not: Asla ölü px bulunmayan sorunsuz bir ürün yolladıkları ve ellerinde olmadığı halde uğraşıp ürünü bana temin ettikleri için Gigatek’e teşekkürler.

#dvi bağlantı #dvi kablo #dvi-d kablo #dvi-vga #kontrast #samsung #samsung t220 #teksi süresi
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.