Saçlar Neden Gri Renge Dönüşür?

Sağlık r1b 04/05/2021

Saçlar Neden Gri Renge Dönüşür?Sabah aynaya bakmış olduğunuzda, saçlarınızın bazılarının gri renge dönüştüğünüzü görürsünüz.  20’li yaşlarınızda ya da 50 yaşlarınızda olsanız da, yaş farketmeksizin her kişide gri saçlar görülebilir. Saç pigmentlerimizi üreten hücreler oldukça zarar gördüğünde, saçlar gri renge dönüşmektedir. Saç, gelişme esnasında, melanositlerpigment yapar ve saç folikülünün tabanında saç progenitör hücrelerine bunu iletir. Bu hücreler, sırayla büyüyen saçların çeşitli bileşenlerine dönüşürler. Saçlarımız büyüdüğünde, pigmentler devamlı olarak birbirine dahil edilir ve bu da benzersiz saç rengimiz ile sonuçlanır. Bu işlemden görevli hücreler, saç folikülünün tabanında pigment üreten melanositlerdir.

Saçlar Neden Gri Renge Dönüşür?Düzgüsel saç büyümesinde, folikül birkaç yıl süresince ayda ortalama 1 santimetre oranında saç üretir. Sadece vücudumuzdaki tüm hücreler yaşamımız süresince giderek daha çok zarar görür ve bu melanositler sonunda kaybolur. Tüm melanositler belirli bir saç folikülünde kaybolduğunda, büyüyen sonraki saçlar gri yada beyaz renk olacaktır. Saç büyümesinin biyolojisi, saç folikülü yapısı ve işlevi ile ilgili oldukça sayıda hususi hücreler ile oldukça karmaşıktır. Bilim adamları insan saçı büyümesi ve pigmentasyon sürecini çözmeye devam ediyorlar.

Saçlar Neden Gri Renge Dönüşür?İnsanlar iki değişik tipte pigmente haizdir. Eumelanin siyah ve kahverengi renklerden görevli iken, feomelanin turuncu ve sarıdan mesuldür. Genler, her kişinin ürettiği pigmentlerin karışımını belirler, bundan dolayı saç renginin, çoğu zaman aileler içinde benzer olması bu nedenden ötürüdür.
Pigmentasyonu denetim eden kati mekanizmalar hemen hemen açık değildir. Bununla beraber, son araştırmalar saç folikülündeki birkaç hücre arasındaki ince ayarlanmış bir etkileşimi işaret etmektedir. Kök, hücremelanositler tarafınca pigment üretimi için bir gereklilik olan faktördür. Fare çalışmalarında, araştırmacılar bu protein olmadığında, saç renginin kaybolduğunu belirlemişlerdir. Saçın büyümesi durduğunda, saç folikülü yapısal değişikliklere uğrar ve dinlenme periyoduna girer. Bu süreçte melanositler naturel olarak ölür.

Saçlar Neden Gri Renge Dönüşür?Bununla beraber, saç folikülündeki melanosit kök hücreleri düzgüsel olarak bir sonraki saç gelişme döngüsünün başlangıcında yeni bir melanosit seti üretir. Yeni saçlar büyümeye başladığında, bu melanositler bir kez daha pigmentasyonun mevcut olmasını sağlar. Sadece melanositler hasar gördüğünde yada yokken, üretilen saçlar renkten yoksun olarak gri yada beyaz görünmektedir.

 

*Hasar sonrası saç büyümesi

Saçlar Neden Gri Renge Dönüşür?

Araştırmalar, gri yada beyaz saç üreten insan kılı foliküllerinin, özgür radikallerin niçin olduğu daha yüksek hücresel hasar seviyelerine haiz bulunduğunu göstermiştir. Bu foliküllerde melanositler ve melanosit kök hücreleri yoktur. Farelerde, kıl folikülündeki melanosit kök hücrelerinin DNA’sı hasar gördüğünde, kalıcı hücre hasarı ile sonuçlanır. Bu kök hücreler hemen sonra çoğalamazlar. Kök hücrelerinin havuzu olmadan, bir sonraki saç ekimi melanositleri olmadan ilerler, sonuçta gri saçlar oluşur. Her saç folikülü sonunda renkli saç üretememeye adım atar.

2016 senesinde meydana getirilen araştırmalar, gen düzenleyici faktörlerin belirli bir varyantına haiz bireylerde daha ilkin saçlarda grileşmeye eğilimli bulunduğunu göstermiştir. Öteki özelliklerimizin birçoğunda olduğu şeklinde, ebeveynlerimize grileşme eğilimlerini bizlere aktardıkları için teşekkür edebiliriz.

Yazar: Osman Uçar

#folikül #gri saç #hücre #kök hücre #saç
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.