Sabun Renkli Olmasına Rağmen Köpüğü Neden Beyazdır?

Güncel r1b 22/02/2021

4393_1

Günlük hayatta ellerimizi değişik renklerde sabunlarla yıkamışızdır. Fakat ne renk sabun kullanırsak kullanalım, köpüğü devamlı beyaz olmuştur.Peki sabun değişik renkli olmasına rağmen köpüğü niçin beyaz renklidir?

Bir cismin rengini, o cismin görünür ışık aralığındaki frekanslardan hangilerini soğurup, hangilerini yansıttığı belirler. Bunun yanında cismin görünen rengi, düşmüş olduğu yüzeyin rengine de bağlıdır. Mesela sarı renkli bir yüzeye beyaz ışın düşürsek, biz o yüzeyi sarı renkli görürüz.Bunun sebebi gözümüze gelen ışınların, sarı rengin frekansında olup diğerlerinin soğurulmasındandır. Elimize sabun sürdüğümüzde rengi belirleyen sabunun içindeki renk pigmentleri’dir. Fakat, ellerimizi ıslatıp ovuşturduğumuzda, sabun kremi suyla seyrelmiş hale gelir.Bu sırada kabarcıklar oluşturarak köpürür.Bu kabarcıklar, sabun kremi ve sudan oluşmaktadır. Su safken şeffaftır, bu karışım ise mattır ve üstüne düşen ışınların nerede ise tümünü yansıtır. Bu yüzden de beyaz görünür.

4393_3

Ellerimizi iyice ovuşturduğumuz’da bu karışım iyice köpürmeye, köpüğü oluşturan baloncuklar da büyümeye adım atar.Büyüdükçe incelir ve saydam hale gelirler. Bu durumda üstüne ışığın büyük bir kısmını geçirip,pek azını yansıtmaktadırlar.Saydam görünmelerinin sebebi budur. Baloncuğun yüzeylerinden geçen ışık,hem girerken hem de çıkarken her iki yüzeyde de kırılır. Değişik frekanslarda gelen ışınlar, yüzey kalınlıklarına gore değişik açılarda kırılır. Değişik frekanslardaki ışık,yüzey malzemesinin et kalınlığına bağlı olarak,değişik açılarda kırılır. Aynı baloncuğa bakarken, baloncuğun yüzeyine bakış açımızı değiştirdiğimizde,yüzey renginin de değiştiğini görürüz.Bakış açımızı değiştirmemiz, gözümüzün değişik frekans aralıklarına ulaşmasına niçin olmaktadır.

Kaynakça:
www.google.com.tr

Yazar:Hasan Can Bozkurt

#Sabun #sabun köpüğü neden beyazdır #sabun köpüğü niye beyazdır #sabun neden beyaz #sabun neden beyaz köpürür #sabun neden beyaz olur #sabun neden beyazdır
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.