Pilin İcadı (Alessandro Volta)

Bilim r1b 08/01/2021

luigi_galvani.JPGElektrik milattan öncesinden beri biliniyordu fakat net ve uygulanabilir bir data olarak ortaya koyulması sadece 19. yüzyılda gerçekleşebilmiştir. Bu tarihe kadar elektrik alanındaki en mühim adlardan birisi Luigi Galvani(1737-1798)’dir.

Luigi Galvani, 1783 senesinde yapmış olduğu meşhur kurbağa deneyi ile bilinir. O tarihte malum statik elektriği kullanarak metal bir çubukla ölü bir kurbağanın bacağına dokundurmuş ve bacağın hareket ettiğini ortaya çıkarmıştır. Bu vaka, statik olarak elektrik yüklenmiş bir metal çubuğun uyarıldığında kasları hareket ettirmesi prensibine dayanır ve bioelektriğin keşfi için yapı taşlarından birini oluşturur.

alessandro_volta.JPGGalvani, hayvansal elektrik olarak adlandırdığı buluşunda canlı hücrelerinin değil kasların elektrik içerdiğine inanmıştır. Fakat Galvani’den sonrasında deneyleri sürdüren Alessandro Volta(1745-1827), bunun kas hücrelerinin yapısındaki metal iyonlarından ve içindeki sıvıdan kaynaklandığını keşfetti.

Volta, aynı mantıkla ilerleyerek tuzlu su çözeltisinin iki ayrı uç kısmına çinko ve bakır metal parçalarını yerleştirmiş ve elektrik akımını elde etmiştir. 1801 senesinde gerçekleşen bu bulgu Volta Pili olarak bilinir. Bu bulgu ile Galvani’nin hayvansal elektrik teorisi ortadan kalkmıştır. Alessandro Volta 1827 senesinde ölmüştür. Ölümünden sonrasında elektrik ve elektriği depolama kısaca pil alanında meydana getirilen gelişmelerde onun temelini attığı bu keşifin kıymeti oldukça daha iyi anlaşılmış ve onun anısı olarak elektrik gerilim birimine “Volt” adı verilmiştir.

battery.gif
Voltaik Pilin İçi

Pilin İcadı (Alessandro Volta)

#Bilim #icad #pil #pilin bulunuşu
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.