Nail Art Nedir? Nasıl Yapılır?

Güncel r1b 14/01/2021

Nail art, kolay tabiri ile tırnak süsleme sanatıdır. Son zamanlarda oldukça ilgi çeken nail art, tırnakların çeşitli desenlerle süslenerek daha güzel, daha ilgi çekici ve daha bakımlı görünmesini sağlar. Hem hususi makinesi ile, hem de çeşitli hususi fırçaları ile evde kolayca yapılabilen nail art, bayanlara renkli bir dünyanın kapılarını açmaya yardım ediyor.

5954_screen-shot-2012-11-08-at-6.05.55-pm

Yapımı oldukça kolay olan nail art için binlerce model, desen ve renk seçeneği vardır . Nail art yapımına adım atmak için ilk aşamada, ön bakım adında olan tırnak bakımı yapılmalıdır. Evde yapılacak kolay bir manikür ile tırnakların ölü etlerden ittirme ya da kesme ile arındırılması ve temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlem yapılırken kütükül çubuğu ve tırnak etlerine hususi et makası kullanılmalıdır. Her kullanımdan sonrasında bu aletleri alkol yada uygun bir temizleyici ile temizlemek, daha hijyenik bir kullanım elde edecektir.

Öteki aşama, tırnağa baz oje sürülmesidir. Bakımı meydana getirilen tırnağa saydam ince bir baz oje sürülür. Böylece üzerine sürülecek ojenin rengini daha iyi vermesi sağlanır. Baz oje iyice kuruduktan sonrasında aslolan süsleme işlemine başlanır.

5954_nail

Süsleme işleminde klasik ojelerin yerine daha pigmentli ojeler tercih edilebilir. Fakat klasik ojelerin kullanılmasının da bir sakıncası yoktur. İstenilen şeklin yada desenin verilmesi için bu işlemi kolaylaştıracak çeşitli fırçalar vardır. Bu fırçalar çoğu zaman ince uçludur. Bu fırçalar yardımıyla puantiye, kelebek, çiçek şeklinde çeşitli desenlerle tırnaklar süslenebilir. Burada yaratıcılıkla doğru orantılı olarak istenilen biçim yada desen ortaya çıkarılabilir.

Son aşama, koruyucu ojenin sürülmesidir. İstenilen desen yapıldıktan sonrasında bir süre beklenir ve kuruması sağlanır. İsteğe bağlı olarak çeşitli taşlar yapıştırılarak, daha heybetli bir görünüm de verilebilir. Hemen sonra meydana getirilen desenin kalıcı olması için, tırnak üstüne saydam bir oje, koruyucu olarak sürülür ve kurutulur. Böylece nail art sanatı gerçekleştirilmiş olur. Bu sayede heybetli ve daha bakımlı tırnaklara haiz olunur.

Yazar:Özge Yıldırım

#nail art #nail art fırçası #süsleme #tırnak #tırnak bakımı
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.