Makyaj Öncesi Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Güncel r1b 14/01/2021

Makyajın kusursuz olması ve gün boyu kalıcılığını sağlaması için makyaja başlamadan ilkin yüz makyaja hazırlanmalıdır. Makyaj öncesi hazırlık aşamasında kolaylıkla temin edilebilecek ürünler kullanılır ve bu ürünler makyajın hem kalıcılığını sağlar hem de cildi ihtimaller içinde zararlara karşı korur.

5859_beyaz

Makyaj öncesi en mühim aşama yüzün temiz olmasıdır. Cilt uygun bir temizleyici ile temizlenmelidir. Yüz duyarlı hareketlerle temizlenmelidir bilhassa göz çevresi fazlaca duyarlı bir bölge olduğundan özenle, nazik hareketlerle temizlenmelidir. Cilt temizlendikten sonrasında tonik uygulamak gözeneklerin sıkılaştırılmasını sağlar.

İkinci aşama cildin nemlendirilmesidir. Nemlendiricinin cilt tipine uygun olarak seçilmesi gerekir. Cilt yağlı ise su bazlı yada azca yağlı bir nemlendirici kullanılmalı, cilt kuru ise yağ bazlı ve yağ oranı fazla bir nemlendirici kullanılmalıdır. Böylece cilt kuruluktan kurtarılır.

Nemlendirme işlemi aşağıdan yukarıya doğru cilde masaj yaparak uygulanmalıdır. Makyaj gündüz kullanılacaksa güneş kremi kullanılmalıdır eğer cilt fazlaca yağlı ise nemlendirici kullanmadan bir tek güneş kremi kullanmak yeterlidir. Göz çevresi için hususi kremler kullanılması da dikkatsizlik edilmemelidir.

5859_dogru-makyaj-nasil-yapilir

Sonraki aşama dudak balmıdır. Dudakların ölü deriden kurtulması ve daha canlı görünmesi için öncesinden dudak balmı sürülür böylece öteki aşamalar yapılırken dudak nemlenmiş ve ölü deriyi atmış olacaktır.

Öteki aşama yüz ve göz bazıdır. Makyajın daha kalıcı olması için uygulanan bazlar yüz bazı ve göz bazı olarak ayrı uygulanır. Yüz bazı fondötenin kalıcı olmasını sağlar ve makyajın daha ustalaşmış görünmesine destek verir. Göz bazı ise göz makyajının dağılmasını engeller. Eğer far kullanılacaksa farın rengini daha iyi vermesini sağlar ve gün içinde göz kapağının belli bölgelerinde toplanmasını engeller.

Bu aşamalardan sonrasında kusursuz bir makyaj için kusursuz bir cilt hazırlanmış olur. Buradaki kusursuzluk bir tek ağır makyajlar için değil günlük kullanımda da sıhhatli ve pürüzsüz bir yüze haiz olmaktır. Bu aşamalar yardımıyla yüz makyajın ihtimaller içinde zararlarından korunur nefes alır ve sıhhatli bir görünüme haiz olur.

Yazar:Özge Yıldırım

#cilt bakımı #göz bazı #kusursuz cilt #makyaj #Yüz bazı
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.