Louis Braille – Braille Alfabesi

İcadlar r1b 13/01/2021

Fransız icat eden Louis Braille 1809-1852 yılları aralığında yaşamıştır. 3 yaşlarında babasının ayakkabı atölyesinde geçirdiği bir kaza sebebiyle sol gözünü yitirmiştir.

Sol gözüne uygulanan yanlış yöntemler sonucu gözü iltihaplanır ve 6 yasına doğru sağ gözününde irin kapmasıyla görme yetisini kaybeder.

Braille, 10 yaşlarındayken, Valentin Pauy tarafınca 1730 senesinde kurulan ilk görme engelliler okulunda burslu eğitim hakkı elde eder. Bu okulda eğitim, görme dışındaki duyulara hitap ederek sağlanıyordu ve klasik ezber yöntemi uygulanıyordu.

Valentin Pauy görme engellilere destek olacağını düşündüğü bir teknik geliştirir. Bu teknik harflerin kabartma yöntemiyle levhalara işlenmesi şeklindeydi. Fakat levhaların ağır olması, öğrencilerin harfleri bu yöntemle okumada güçlük çekmesi başarı sağlamadı.

Fransız ordusunda görevli Charles Barbier adlı bir subay bir tek ordu içinde askerleriyle anlaşabileceği, oldukça sayıda çizgi ve noktanın yer almış olduğu gizli saklı bir yazı sistemi geliştirmiş.

6500_braille

Barbier, bu sistemin görme engelliler içinde kullanılabileceğini düşünerek Valentin Pauy ile görüşür. Pauy bu sistemin görme engelliler için ağır bir sistem bulunduğunu bildirir.

Körler Enstitüsü’ nde öğretmenlik görevi yapmış olduğu yıllarda, babasının mesleki amaçlı kullandığı materyallerİ, okumayı öğrendiği kabartmalı harfler yöntemi ile Fransız ordusunda askeri amaçla kullanılan 12 değişik çizgi ve noktadan oluşan yazım sisteminden esinlenerek , dünya genelinde kullanılacak olan alfabeyi tasarlamıştır.

1825’de son haline karar verilmiş olduğu 6 noktadan oluşan yazı sistemini ilkin dostlarıyla paylaşmış ve arkadaşlarından onay almıştır. Fakat öğretmenlerine sunmuş olduğu bu sistem kabul görmemiştir. Öğretmenleri bu sistemin karmaşık olduğu ve görme engellileri bu şekilde bir sistemle öteki insanlardan ayıracağını düşündükleri için karsı cıkmıştır..

6500_braille_alfabe

Yalnız kendi okulu değil, bir oldukça okulda bu sistemi kabul ettirme çabaları negatif neticelenmiştir. Bu sebeple o dönemde görme engelliler için hazırlanan bir oldukça yöntem vardır ve bu yöntemlerin sahipleri büyük rekabet halindedir. Komiteler toplantılar, makaleler yazılır, bildiriler sunulur.

Bu rekabete o dönemde ‘noktalar savaşı’ denmiştir. Ta ki 1918’de ülkeler içinde varılan ortak görüşe gore Louis Braille’in icadı olan Breille yazı sistemi kabul görür ve öteki yazı sistemleri reddedilir.

Hususi karakterli diller dışındaki bir çok dile ve ek olarak müzik ve matematiğe de uyarlanmıştır.

Böylece yapmış olduğu çalışmalarla eğitimin her engeli aşacağını kanıtlamıştır.

Yazar:Hülya Ertürkler

#Braille alfabesi #Brayl #Görme engelli #kabartma harfler #körler enstitüsü #Louis Braille #mucit #noktalar savaşı
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.