Kingston DataTraveler Ultimate G2 – Usb 3.0 Bellek İncelemesi

Ürün İnceleme r1b 04/05/2021

Kingston DataTraveler Ultimate G2 - Usb 3.0 Bellek İncelemesiUzun süredir kullanmakta olduğum 32GB depolama kapasitesine haiz olan Kingston’un Data Traveler serisinden USB 3.0 destekli flaş belleğini araştırma masamıza yatırma vakti geldi. Ilk olarak bu usb belleğin; ofis dosyalarımı taşıyayım, powerpoint sunumlarımı açayım vs. benzer biçimde amaçlarla kullanım için olmadığının altını çizmeliyim. Bu ürünü alacakların yüksek performans beklentisinin olması koşul, aksi taktirde en baştan bu fiyatı hakedecek bir ürün olmaktan çıkıyor.

16, 32 ve 64GB’lık versiyonları bulunan DataTraveler Ultimate G2 serisi Windows 7, Vista ve XP işletim sistemleriyle sorunsuz olarak hiçbir ilave vasıta kullanmadan çalışıyor. 73,7mm boy, 22,2mm en ve 16,1mm kalınlık ölçülerine haiz olan ürün, bilhassa video benzer biçimde büyük dosyalarla uğraşan ve bu dosyaları yanında taşımak isteyen kişiler için ideal. o C ile 60 C sıcaklıklar içinde çalışabilen ürünün, geriye uyumluluk noktasında usb 2.0 ve usb 1.1’e destek vermesi artı yönlerinden birisi.

Kingston DataTraveler Ultimate G2 - Usb 3.0 Bellek İncelemesiTasarım
Ürünün tasarımı şık sayılabilecek seviyede. Alüminyum ve plastik aksamların birleşiminden oluşan kasası, piyasadaki high-end birçok üründe görmeye alıştığımız kalem benzer biçimde uzun tasarımların aksine hafifçe tombul ve taşınabilirlik açısından daha güzel duyu bir yapı sergiliyor. Çoğu zaman usb 3.0 destekleyen 32GB ve üstünde kapsitelere haiz cihazlar güzel duyu olmaktan çıkar ve ciddi yer kaplamaya süregelen çirkin görüntülere bürünürler. Kapasitenin büyümesiyle ortaya çıkan bu gayri estetiklik durumunu pek fazla hissetmiyorsunuz bu üründe. Kasada alüminyum ve sert plastik kullanılmış olması da sağlamlık ve kalite hissi yönünden oldukça tatminkar. Elinize aldığınızda sağlam ve tok bir his uyandırıyor. Pantolon arka cebindeyken yada çanta içerisindeyken üstüne kazara otursanız hatta ayakkabıyla bassanız da muhtemelen herhangi bir zarar görmeyecektir. Belleği usb portuna bağladığınızda arka kısmında veri aktarımı yapmış olduğu anlarda yanıp sönen mavi bir led bulunuyor.

Performans
Ürünün en iddalı olduğu şey normal olarak performans mevzusu. USB 2.0 modunda 30MB/s okuma ve yazma performansı sunan ürünün bu aşamada yapacağı birşey yok eğer usb 2.0 portunun veri aktarım limiti bu kadar. Aygıt aslolan enerjisini USB 3.0 modunda gösteriyor ve adeta bir canavara dönüşüyor.

Kendi kullanım şeklimden anlatmak gerekirse;
Ben çoğu zaman internetten partlar halinde indirdiğim dosyaları rar’dan bu belleğe çıkartıyorum. Belleğin rastgele erişim süresi durağan(durgun) diskle kıyaslandığında astronomik düzeyde düşük olduğundan, rar’dan dosya çıkarma işlemi minimum 5 kat daha süratli tamamlanıyor. Sözgelişi internetten 100 parttan oluşan 15GB’lık bir oyun indirdiniz ve kurup lisans key’ini girerek oynayacaksınız. İnen partları ilkin belleğe çıkartırsanız işlem oldukca kısa sürecektir. Sonrasında oyunu bellekten durağan(durgun) diskinize kurduğunuzda ise, 5 kat değil oyunun 10 kat hatta 20 kat daha süratli kurulduğuna tanık olacaksınız. Bu aslına bakarsak bir bakıma SSD kullanıyormuşsunuz hissi de verecektir. Bilhassa binlerce ufak dosyadan oluşan oyun-program benzer biçimde uygulamaların kurulumları oldukca süratli gerçekleşecektir.

Doğal olarak bunun yanında saniyede 100MB’a varan veri transferini mümkün kıldığından video kopyalama benzer biçimde işlemleri de birkaç dakika hatta saniye içinde tamamlamış olacaksınız. Bu aşamada 1080P mkv formatındaki videoları belleğe kopyalayıp, kolaylıkla televizyonunuzda takılmadan-yavaşlamadan seyredebilirsiniz. Şu anda güncel hiçbir video formatı saniyede 100MB/s benzer biçimde bir transfere gerekseme duymuyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde de bu kadar yüksek video bitrate’leri görebileceğimizi düşünmüyorum. Şu demek oluyor ki hem video, oyun, program vs. benzer biçimde büyük boyutlu dosyaların transferi, işlenmesi ve pc’ye kurulması benzer biçimde mevzularda Kingston Ultimate G2 serisi ürünleri kolaylıkla tavsiye edebilirim. Ürün USB 3.0 portunun hakkını fazlasıyla veriyor.

Kontrol Sistemi: Intel Core i5 [email protected], 2×2 GB 1600 Mhz DDR3, 500 GB Samsung 7200 SATA2 32MB, Asus GTX 560 Ti Direct CUII, 530 Watt Be-Quiet Dark Power PRO PSU

Yaptığım dosya kopyalama testlerinde 96MB/s okuma ve 77MB/s yazma değerlerini elde ettim. HD Tune ve CrystalDiskMark yazılımlarına ilişik neticeleri da gene aşağıda görebilirsiniz:

Okuma

Kingston DataTraveler Ultimate G2 - Usb 3.0 Bellek İncelemesi

Yazma

Kingston DataTraveler Ultimate G2 - Usb 3.0 Bellek İncelemesi

Crystal Disk Mark

Kingston DataTraveler Ultimate G2 - Usb 3.0 Bellek İncelemesi

HD Tune

Kingston DataTraveler Ultimate G2 - Usb 3.0 Bellek İncelemesi

Netice
Bir usb bellekten isteyebileceğiniz neredeyse her türlü şeyi bu üründe bulabiliyorsunuz. Fakat ürünün haiz olduğu 200TL seviyesindeki yüksek satış rakamını göz önünde bulundurduğunuzda karar vermek zorlaşıyor. Eğer yaptığınız işler multimedia ağırlıklı ise ve hakkaten süratli veri transferine gerekseme duyuyorsanız, bu aygıt tam aradığınız ürün olabilir. Benden 9/10 puanı almayı başardı bu aygıt, tek puan kırdığım nokta ise gene boyutları. Teknik açıdan ne kadar mümkündür kati birşey söyleyemeyeceğim fakat kalınlığı birazcık daha azca olsaydı cepte taşırken daha konforlu bir kullanım sağlardı fakat bu haliyle de piyasadaki birçok üründen daha güzel duyu bir yapıya ve görünüme haiz; bu da bir gerçek.

#bellek #En Performanslı USB 3 Bellekler #Flaş bellek #Kingston #Kinston Ultimate G2 64GB İnceleme #usb 3.0
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.