Kaş Şekillendirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güncel r1b 14/01/2021

Kaş şekli, yüzün ve gözlerin ifadelerini bütünler ve belirler. Kaş şekli belirlerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler kişinin yüzüne uygun kaş şeklinin verilmesi için uygulanmalıdır. Yüze uygun kaş, aslen kişinin kendi kaş şeklinden oldukça değişik bir biçim değildir. Yalnız, kendi şeklinin daha belirgin bir hale getirmesi ve fazla kısımların alınarak şeklin daha ortaya çıkarılmasının sağlanması yüze uygun ve mütevazi bir kaş şekli ortaya çıkaracaktır.

5957_kaslari-kalin-gostermek

Uygun kaş şeklini bulmak için ilk yöntem uzun ince bir çubuk yardımı ile kaşın başlama, bitme ve kavis yerini bulmaktır. İnce çubuğu, burnun yan kısmının ortasına yerleştirip dik açıyla kaşa doğru yaklaştırarak kaşın başlama yeri bulunur. Eğer gözler ayrık göz şekline sahipse, ince çubuğun olduğu yerinden birazcık içeri girilebilir. Eğer kişinin gözleri birbirine yakın göz şeklinde ise, kaşın başlama yeri göz pınarı ile hizalıdır. Kaşın bitiş yerini bulmak için gene aynı ince çubuk burnun dış kenarı ve gözün dış kenarına çapraz yerleştirilir. Kaşa doğru meydana getirilen paralel açı kaşın bitiş yerini gösterir. Bu yöntemle, kaş şekillendirmeden ilkin yapılması ihtiyaç duyulan, ilk olarak yakışıp yakışmayacağını belirlemek için kaşı beyaz ya da ten rengi bir kalemle boyamaktır. Eğer boyayınca yüze yakışan bir kaş olduğu düşünülürse şekillendirilmelidir. Kaşın kavis yerini bulmak içinse ince çubuk, göz bebeğinin dış kenarı ile hizalandırılabilir. Ya da ince çubuk burnun ortası ve göz bebeğini hizalayacak şekilde kaşla birleştirilir ve birleşen yer kavis yeridir.

5957_asumank73_135340902028

Kaşın kalınca mı, ince mi olması gerektiği içinse alın tipi baz alınır. Eğer alın genişse kalınca kaş, dar ise ince kaş kullanılabilir. Fakat kaşı şekillendirmeden ilkin gene beyaz kalem yada concealer kalemi ile kaşı boyayarak şeklin yakışıp yakışmayacağına evvelde bakılmalıdır. Aksi takdirde yüze uygun olmayan ve yakışmayan bir kaş şekli ortaya çıkabilir.

Kaşı almadan biçim vermek için ise kaşın rengine uygun bir kaş farı ya da kaş kelemi kullanılır. Kaşlar kaş farı ya da kaş kalemi ile boyanarak kalınlaştırılıp istenilen biçim verilebilir. İnceltmek için ise inceltmek istenilen yere ten renginde bir kalem sürülerek kaş boyanabilir.

Kaş şekli yüz ifadesini belirleyen bir etkendir. Bu yüzden doğru bir halde şekillendirilmesi gerekir. Bu yöntemler kullanılarak yüze uygun ve kişiye yakışan kaş şekli bulunur.

Yazar:Özge Yıldırım

#doğru kaş şekli #ince kaş #kalın kaş #Kaş şekli #kavis
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.