Kalp Dostu, Hatıraların Gülen Yüzü; Alıç

Güncel r1b 14/01/2021

Alıç… Kokusu, mayhoş tadı ve güzel rengiyle beni çocukluğuma götürür. 80’li yıllarda okul önlerinde bonzai satıcıları yerine, alıç satan temiz kalpli Anadolu insanları vardı. Vakit iyi mi herşeyi kirletiyor ve masumiyeti elimizden alıyor değil mi?

Okul önlerinde mahallelerde uzunca bir sopaya asılmış, ipe dizilmiş olarak satılan alıçları kolye benzer biçimde boynumuza takar, bitmesin diye katık ederek yerdik. Alıcını ilkin bitiren ötekinin boynundaki boncukları alıçtan kolyeye boynu bükük bakardı. Şimdi, tadıyla ve renkli görünüşüyle 80’li yıllarda minik evlatların kalbini çalan, halk içinde yemiş olarak da adlandırılan bu meyveden ve yararlarından sizlere birazcık anlatmak isterim.

5959_images_(27)

Ekşimuşmula, Barutağacı, Yemişen, Crataegus Azarolus benzer biçimde isimlerle de anılan alıç; boyu 10 metreye kadar yükselebilen, dikenli, beyaz yada pembe çiçekleri olan bir ağaçtır. Meyveleri kırmızı ve sarımsı renktedir. Hafifçe mayhoş ve tatlı bir lezzeti vardır. Meyvelerinin kuvvetli antioksidan özellikleri olan alıç, devletimizde ormanlık alanlarda,dere yamaçlarında, taşlık ve kayalık alanlardaki çalılar içinde kendiliğinden yetişebiliyor. Yapraklarından meydana getirilen çay ile kalp rahatsızlığı olan kişilere şifa veren alıç, içinde bulunan Triterpenoid Saponinler, Aminler ve Flavonlar yardımıyla naturel bir ecza dolabına dönüşüyor.

Alıç’ın (Ekşimuşmula) Yararları

Sinirsel nedenlerle oluşan kalp çarpıntıları, kalp yetmezliği, kalp ritim bozukluğu, enfeksiyon hastalıkları sonucunda oluşan kalp kaslarındaki zayıflık, kalp krizi sonrasında kalpteki yıpranmaya karşı, yüksek tansiyon, damar sertliği benzer biçimde rahatsızlıklara fazlaca iyi geldiği bilinmektedir. Alıç, tesirini, 4 – 8 haftalık bir süre içinde gösterdiğinden tertipli ve sabırlı bir halde kullanılmalıdır.

5959_images_(25)

* Alıç, kalp kaslarını sağlamlaştırır ve eklem kireçlenmelerini önleyici özelliğe haizdir.
* İçerdiği C vitamini kalp damar tıkanıklıklarında açıcı tesir gösterir. C vitamini eksikliği sebebiyle ortaya çıkan tüm rahatsızlıklarda kullanılabilir. Gribal enfeksiyonlar için birebirdir.
* Kan dolaşımını düzenler.Kalbin daha rahat bir halde kan pompalamasını sağlar.
* Kalp atışlarını düzenleyici özelliği ile kalp ritm bozukluğunu önler ve kalp krizi geçirme olasılığını düşürür.
* Yüksek tansiyonu düşürür. Yüksek gerilim’un kalp üstündeki etkilerini hafifletir.
* Stres ve sinir bozukluğu için naturel bir antidepresan olarak kullanılabilir.
* Mide ve bağırsaklar üstünde rahatlatıcı etkiye haizdir.
* Kusmayı önler.
* Beyin sağlığını ve hafızayı güçlendirici tesirleri vardır.

Alıç Iyi mi Kullanılır?

Meyvesini yiyebildiğiniz benzer biçimde, yapraklarını kurutarak çay da yapabilirsiniz. Yapraklarının daha yararlı olduğu bilinmektedir. Kurutulup kıyılmış yapraklardan 1 tatlı kaşığı kadar fincanınıza koyun ve sıcak suyu ilave edin. 10 dakika demlenmesini bekleyin. İsterseniz kurutulmuş alıç meyvesini çayınıza tat vermesi için şeker yerine kullanabilirsiniz. Günde 2 – 3 fincan kalbinize ve tüm vücudunuza iyi gelecektir.

5959_images_(31)

Alıç’ın meyve ve yapraklarındaki maddelerde vücutta birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma benzer biçimde özellikler bulunmadığından uzun soluklu kullanıma uygundur.

Alıç Çayı Yan Tesirleri;

Ciddi bir yan tesiri yoktur sadece mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, kaşıntı, çarpıntı benzer biçimde bazı yan tesirleri görülebilir. Gebelik ve emzirme döneminde alıç çayı tüketilmesi önerilmemektedir. Alıç bitkisi kan inceltici ilaçlarla, yüksek gerilim ilaçlarıyla etkileşime geçerek bu ilaçların tesirini istenmeyen boyutlara taşıyabilir. Bu yüzden tertipli olarak ilaç kullanıyorsanız alıç çayı içmeye başlamadan ilkin doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Kaynakça:
www.saglikaktuel.com/bitki-ansiklopedisi-alic-nedir
www.bitkicaylarininfaydalari.com
bitkirehberi.net/e/alic-nedir

Yazar:Eda Şahan

#80'li yıllarda çocuk olmak #alic otu faydaları #alıç bitkisi #alıç faydaları #alıç meyvesi #alıç meyvesinin faydaları #alıç nedir #alıç otu
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.