Kakao Tozu ile Kokoa Tozu Arasında Fark Nedir?

Bilim r1b 07/04/2021

Kokoa tozu pişirme ve sıcak çikolata için kullanılan başlıca süpermarket ürünüdür ve çoğunlukla kakao ile karıştırılır. Kakao tozu, Cenup ABD ve Batı Afrika’da yetişen yapraklarını dökmeyen kakao (Latince adı Theobroma cacao) bitkisinde yetişen kakao tohumlarından (çekirdeklerinden) yapılır. Kakao çekirdekleri (tohumları) bu ağaçların gövdelerinde büyük kapsüller halinde büyür. Kakao ağacı ilk olarak eski Cenup ABD’da yetiştirilmiştir. Bulgu Çağı süresince, İspanyol fatihleri onu Avrupa’ya tanıtmıştır. 1850’li yıllarda, buharla çalıştırılan makineler yardımıyla kakao tozu üretilebilmiştir. Bugün dünyada her yıl 4,5 milyon tonun üstünde kakao tüketilmektedir.

Kakao Tozu ile Kokoa Tozu Arasında Fark Nedir?Kakao ile Kokoanın Farkları

Kokoa, Amerikan süpermarketlerinde yaygın olarak bulunan ve içeceklere karıştırılan bir tozdur. Çikolatalı kek yada browni pişirmek için sık kullanıldığı için muhtemelen kokoa tozu daha iyi bilinir fakat insanoğlu daha naturel ve vegan rejimlere geçmeye başladıkça kakaonun popülaritesi artmıştır. Her ikisi de kakao çekirdeğinin işlem görmesiyle üretilen ve yazımları benzer olan iki toz içinde epeyce fark olsa da ortak noktaları da vardır. Bu iki tozun aralarındaki farklar şunlardır:
Kakao Tozu: Kakao tozu, kokoadan değişik olarak çoğu zaman çiğdir, şeker ve süt ürünleri benzer biçimde extra katkı maddeleri içermez. Kakao tozunun üretilmesi için kavrulmamış ham kakao çekirdekler kullanılır. Çekirdekler düşük sıcaklıklarda işlenir ve toz haline getirilir. Netice, tadı acı ve gıda içinde ne olduğu daha yüksek olan bir tozdur.
Kokoa Tozu: Kokoa tozunun kakao tozundan farkı oldukca daha yüksek ısıda işlenmesidir ve çoğu zaman paketlenmiş kokoa tozları ilave şeker ve süt ihtiva eder. Her ikisi de kakao yağı olarak malum yağlı kısımdan ayrılan kakao çekirdeklerinden üretilir. Kakao çekirdekleri hasat sonrası lezzet ve dokunun geliştirilmesi için fermente edilir. Kokoa tozu gıda değerinin bir kısmını yitirmiş daha azca acı, birazcık daha koyu bir tozdur.
Özetle, kakao tozu kavrulmamış, kokoa tozu ise kavrulmuş kakao çekirdeklerden yapılır.
Kakao nibi: Katkı maddesi olmadan minimum düzeyde işlenen kakao çekirdeklerinden ek olarak kakao nibi elde edilir. Kakao nibi kurutulmuş ve fermente edilmiş kakao çekirdeği parçalarıdır ve çoğu zaman unlu mamullerde, damla çikolata benzer biçimde kullanılır. Kakao nibi şekerli unlu mamullere lezzet veren bir ektir, smoothieler, çikolatalı frapeler, kokteyller ve leziz çikolatalar yapmak için kullanılabilir.

Kokoa Tozunun YararlarıKakao Tozu ile Kokoa Tozu Arasında Fark Nedir?

Kakao tozu, evlerde pişirilen, sevilen tariflere varlıklı çikolata aroması katar ve antioksidanlar, lif, magnezyum ve demir benzer biçimde kuvvetli besinlerle doludur. Kokoa oluşturmak için kullanılan işlem, ihtiva ettiği yararlı besinlerin bir kısmını yok eden ham kakaoya yüksek ısı uygulanmasını gerektirir. Bununla beraber, bu işlemden sonrasında bile, kokoa hala birkaç yararlı gıda özelliğine haizdir. Flavonoidler, hem kakao hem de kokoa tozunda bolca oranda bulunan bir antioksidan sınıfıdır. Flavonoidler vücuttaki proinflamatuar enzimleri inhibe eder, bu da yaygın bir anti-inflamatuar etkiye haiz oldukları anlamına gelir. Flavonoidler HDL (iyi) kolesterol seviyelerinin daha yüksek olması ve kardiyovasküler sıhhat ile ilişkilendirilmiştir. Aynı tohumdan geldikleri için hem kokoa hem de kakao muhteşem lif kaynaklarıdır. Ek olarak nispeten düşük yağ içeriğine sahipken bir miktar protein ihtiva ederler. Kokoanın bazı besinsel yararları olmasına karşın, ham kakaonun besleyici özellikleri oldukca daha ağır basmaktadır.

Kakao ve Kokoanın Tadını Çıkarmanın YollarıKakao Tozu ile Kokoa Tozu Arasında Fark Nedir?

Kokoa ve kakao, besleyici nitelikleri sebebiyle rejime muhteşem katkılar sağlar. Bu çikolata formları değişik tariflerde kullanılabilir.
Unlu mamuller: Ham kakao tozu ile kokoa tozu, unlu mamullerde birbirinin yerine kullanılabilir. Kokoa yerine daha sıhhatli olan kakao kullanmak tatlıların ve öteki tariflerin sıhhatli olmasına destek olabilir. Çikolatalı keklere yoğun bir çikolata tadı katmak için yalnız bir yada iki yiyecek kaşığı kakao tozu eklemek oldukca şey fark ettirir.
Smoothieler: Ham kakao nibleri smoothie’lere karıştırıldığında muhteşem netice alınır. Sıhhatli bir çikolatalı ürün elde etmek için meyveli bir smoothie’ye bir kaşık dolusu kakao nibi eklenebilir.
Atıştırmalık karışımlar: Hem kakao tozu hem de kokoa tozu kuru meyvelerle beraber kullanılabilir. Antioksidan açısından varlıklı bir atıştırmalık için en sevilen kuruyemişler, kuru meyveler ve ufak bir avuç kakao nibi de bir araya getirilebilir.
Ev yapımı kahve içecekleri: Birazcık kafein isteyen fakat kafelerdeki şekerli içeceklerden kaçınmaya çalışanlar kendi evlerinde kahve içeceklerine kakao tozu ekleyip oldukca fazla şeker kullanmadan çikolatalı bir mocha oluşturabilir.
Süt içermeyen çikolatalı dondurmalar: Muzlar bir karıştırıcıda kokoa yada kakao tozuyla beraber işlem görüp dondurulduğunda doku bakımından düzgüsel dondurmaya oldukca benzeyen kremamsı, sütsüz bir ikramlık oluşur.

Kaynakça:
https://nuts.com/healthy-eating/cacao-vs-cocoa
https://www.thespruceeats.com/difference-between-cocoa-and-cacao-3376438
https://www.biyokimyageranne.com/cacao-ve-cocoa-farki/

Yazar: Müşerref Özdaş


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.