Kadın Kıyafetlerinde Düğmeler Neden Soldadır?

Hobi r1b 10/01/2021

Tabiri caizse insanoğlu günlük hayatta birçok ‘farklılığın farkına‘ varmaz. Şundan dolayı alışılagelmiş şeyler insanda duyarsızlığa sebep verir ve merak duygusu giderek azalır. Aslen hepimiz 3-4 yaşlarındaki bir çocuğun merak düzeyini ilerleyen yaşlarda da muhafaza edebilsek oldukca iyi bir felsefeci olabiliriz. Hayatta garip olan o denli basit unsur var ki, günlük yaşamın meşgalesinden dolayı bu değişik durumları göremiyoruz. Örneğin asla düşündünüz mü hanım giysilerinde düğmeler niçin solda; adam giysilerinde ise sağdadır?

8689_2Adamların düğmelerinin sağda bulunmasının ana sebebi insanların çoğunun günlük yaşamda sağ elini kullanmasıdır. Bu cümle karşısında doğal ki şu suali soracaksınız: Bayanlar insan değil mi ki, giyim düğmeleri solda bulunuyor? Günlük hayatta sağ elini kullanan için sağ tarafta bulunan bir düğmeyi sol tarafta yer edinen iliğe geçirmek oldukca daha rahat ve pratiktir. Fakat hanımefendiler da çoğunluk olarak sağ elini kullanmasına karşın niçin düğmeler solda ilikler sağdadır? Bu probleminin cevabı seneler öncesine dayanan bir uygulamada yatıyor.

Giysiler ilk üretildiği vakit düğme isminde bir şey yoktu. Düğmesiz olan giysilere zaman içinde düğme modası geldi. İlk çıkmış olduğu zamanlarda oldukca pahalı ve nadir görülen bir parça olduğundan düğme oldukca kıymetli bir giyim parçasıydı. Öyleki ki düğmeler bir tek varlıklı hanımefendiler tarafınca alınıyor ve bu bayanların bu düğmeli elbiseleri hizmetçiler tarafınca varlıklı ev hanımlarına giydiriliyordu. Netice olarak başkası tarafınca giydirilen bu kıyafetin düğmeleri giydiren hizmetçi kişiye gore sağ tarafta kalmış olduğu için sağ elini ergonomik bir halde kullanan bu hizmetçi rahatça hanımının elbisesini ona giydirebiliyordu. Bu durumdan kaynaklı olarak devrin terzileri nadir görülen pahalı düğmeli bu kıymetli elbiseleri dikerken düğmeler solda ilikler sağda olacak şekilde tasarlıyordu.

İşte kökenleri oldukca öncesine dayanan bu alışkanlık, günümüzde hizmetçi bayanların olmamasına karşın halen elbiselerde görülmektedir.

Yazar:Hasan Demİrcİ

#düğme #kadın kıyafetleri #kadınların düğmeleri neden soldadır #yaşam
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.