Helikopteri Kim Buldu?

İcadlar r1b 17/01/2021

Helikopter dikey iniş ve kalkış yapabilen döner kanatları olan hava taşıtıdır. Helikopter isminin Yunancada heliko pteron kısaca hareket eden kanatlar anlamına gelmektedir.

Helikopterin icadı İskoç bir vapur mühendisi olan William Deny ile birlikte anılsa da sanat ve bilim tarihinin en meşhur isimlerinden olan Leonardo Da Vinci dahi benzer çizimler yapmıştır. Pervane yardımıyla uçan bir hava taşıtı üstüne de emekler yapmıştır.

Helikopterin mucidi, dikey uçuş ile insanları yerden havalandırabilen ilk helikopter planlarını 6 Ocak 1905 tarihinde E. R. Mumford çizdi. Çizimi kâğıt üstünde tasarlamış olsa da yapmış olduğu planları hayata geçirilmesi için uzun vakit beklemesi gerekmiştir. İlk meydana getirilen denemelerde motor teknolojisi kısıtlı verim üretebildiğinden dolayı motorlardan istenilen verim alınamamış. Helikopterin gökyüzündeki hâkimiyeti için 10 yıldan fazla bir süre beklenmiştir. Üretimini de İskoçyalı vapur yapımcılarından olan William Deny and Brothers tarafınca gerçekleştirilmiştir.

6263_helikopter

Geliştirilen ilk helikopter tasarımda helikopterin altı tane pervanesi bulunmakta idi. 1911’de denemeler bambu iskelete monte edilmiş 45 beygir gücünde bir motor ile yapılmaktaydı. Kısa zamanda bambunun hafifçe olmasına rağmen hava taşıtı için dayanıksız ir iskelet malzemesi olduğuna kabul eden William Deny beden yapımı için metal kullanımının kaçınılmaz bulunduğunu fark etti. Yapacakları metal iskelet helikopterin ağırlığını arttırsa da bir sonraki yıl meydana getirilen denemelerde yapmış olduğu ilk denemelerde yerden üç metreye kadar havalanmayı başardı. Sadece bu üç metrelik kalkış için birkaç kişinin yardımı gerekliydi. Helikopterin pek bir manevra kabiliyeti de yoktu.

Thomas Edison da helikopter ile ilgilendi. Helikopterde elektrik gücünden yararlanmayı düşünüyordu. 20 YY’ın başlangıcında Maurice Leger, Monac da iki pervaneli helikopter yaptıysa da bu meydana getirilen helikopter havalanamayarak yerde kaldı.

1907 de Fransız Breguet 300 kiloyu aşkın dikdörtgen biçiminde bir helikopter ile 4,5 metre yükseklikte 22 metre kadar uçtu.

Helikopteri İlk Kim Buldu?

ABD ve Avrupa’da meydana getirilen sayısız helikopter modeli ergonomik olarak en minik bir kıymet taşımamalarına karşın deneysel olarak bir fazlaca yararlı oldular. Bu esnada Rusyada İgor Sikorsky isminde bir genç gerçek anlamı ile helikopter yapmanın ve bu helikopteri uçurmanın hayalini kuruyordu. 1908’de babasını ikna ederek Paris’e gitti. Orada bu mevzu ile ilgili bilmediği şeyleri öğrenmek için çabaladı. Rusya’ya döndüğü vakit yerden havalanamayan bir helikopter yapmış oldu. Ondan sonra ikinci yapmış olduğu helikopter havalandı fakat pilotsuz hali ile havalandı. Sikorsky halinden vazgeçti ve durağan(durgun) kanatlı tayyare alanında çalışmalara başladı.

Yazar:Ensar Türkoğlu

#Helikopteri ilk kim buldu #Helikopteri kim buldu #Helikopterin mucidi #İgor Sikorsky #ilk helikopter #Thomas Edison
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.