Heathrow Havalimanı

Coğrafya r1b 10/06/2021

Heathrow, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan dünyanın en mühim hava meydanlarından biridir. Ulusal havacılık kodu ‘LHR’ olan Heathrow, dünyanın en işlek hava trafiğine haiz 3. havalimanı olma hususi durumunu de haizdir. Bunun yanı sıra, havalimanı Avrupa’nın en işlek olanıdır. 2016 yılı verileri nazara alınacak olursa, havalimanının senelik yolcu trafiği, 75,7 milyon olmuştur. Bu oran bundan önceki yıla nazaran yüzde 1 oranında artış göstermiştir. İngiltere’nin en yoğun nüfusa haiz ve bununla birlikte da ülkenin başkenti olma özelliğine haiz olan Londra’da bulunan bu havalimanı, Londra’nın batısında yer alır ve buraya ulaşım şehirde bulanan öteki havalimanlarına ulaşmaktan daha kolaydır. Heathrow Havalimanı, özelleştirilmemiş ve bizzat devlet denetiminde olan bir şirket bünyesinde faaliyetini sürdürmektedir.

Heathrow HavalimanıHeathrow Internasyonal Havalimanı, Londra’nın Borough of Hillingdon bölgesinde yer alır ve burası bununla birlikte da İngiltere’nin ulusal bayrak taşıyıcısı olan British Airways’in de hangar merkezidir. Bu anlamda British Airways, Heathrow Havalimanı’nı ana merkez olarak kabul eder ve gerçekleştirdiği birçok internasyonal uçuşu buradan gerçekleştirir. Bunun yanı sıra ABD Birleşik Devletleri’nin de önde gelen havayolu şirketlerinden Delta da Heathrow’u yakıt ve aktarma destinasyonu olarak kullanmaktadır. Heathrow’un çift yönlü iki tane pisti bulunmaktadır. 09L/27R ve 09R/27L her iki pistte asfalt olup 09L/27R 3,902m, 09R/27L 3,660m uzunluğundadır. Bu anlamda piste Boeing 747, 777 ve Airbus A380 şeklinde devasa uçaklar da rahatça inebilmektedir. Heathrow o denli yoğun bir hava trafiğine haizdir ki, geçtiğimiz yıl bu meydana tam 474,963 tane tayyare iniş kalkış yapmıştır. Bu oran Londra’da bulunan 6 değişik internasyonal havalimanı da nazara alınacak olursa oldukça yüksektir.

Heathrow Havalimanı, British Airways ve ticari partneri KLM şeklinde iki devasa havayolu şirketine ev sahipliği yapsa da burada dünyanın birçok tanınmış havayolu şirketi tarifeli uçuş düzenlemektedir. Bunlardan en mühimleri; American Airlines, Emirates, Qantas, Lufthansa, Türk Hava Yolları, Lot Polish, Scandanavian Airlines, Aegean, Delta, Alitalia, Qatar Airways, Iran Airlines, India Airlines, Malezya Havayolları, Çin Havayolları, Japon Havayolları, Aeroflot, Air France, Asiana, Avianca, Iberia, Icelandair, Middle East Airlines, Saudia, Singapore Airlines, Tarom, Taop Portugal. Heathrow Internasyonal Havalimanı, 6 tane yolcu terminaline haizdir. Sadece bunlardan 1 numaralı olan 2014 senesinde tadilat sebebiyle kapatıldı ve buranın trafiği öteki 5 terminale paylaştırıldı. 2 numaralı terminal, başta Alman havayolu şirketi olan Lufthansa ve Yıldız Alliance üyesi öteki havayolu şirketlerinin yolcularına tahsis edilmiştir. Terminal 3 ise, başta British Airways olmak suretiyle, THY şeklinde önde gelen internasyonal şirketlere tahsis edilmiştir. 4 numaralı terminal ise, Sky Team grubu üyesi havayolu şirketlerine tahsis edilmiştir. Heathrow Havalimanı, Frankfurt Havalimanı’nın arkasından dünyanın en işlek aktarma merkezi olarak kabul edilmektedir.

Kaynakça:
Top Airports 2017

Yazar:Komut Karasu

#british airways #havalimanı #Heathrow #ingiltere #londra
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.