Hamamın Bulunuşu ve Tarihçesi

İcadlar r1b 09/01/2021

4001_1 (1)

Roma’nın çöküşüyle beraber, Roma yaşam tarzına özgü konfor unsurları da ortadan kayboldu. Romalılar için son aşama kapsamlı bir bina kompleksi olan hamamda orta sıcaklıkta oda (tepidarium), sıcak buğu odası (caldarium) ve soğuk havuz bulunan ayrı bir oda (frigidarium) bulunurdu. Daha büyük bazı hamamlarda ise Apoditerium denen ve soyunma odaları bulunan ayrı bölmeler, bir okuma odası ve spor alanı mevcuttu. Sadece bu tedavi merkezleri yalnızca varlıklı ve siyasal seçkin katman içindi.

4001_2Bu hamamlar Roma İmparatorluğu’nun çöküşü sonrası bakımsız kalırken, Akdenizin öteki tarafında, Suriye benzer biçimde ülkelerde Roma yönetimi altında yaşayan Araplar hamam geleneğine haiz çıktılar. Sadece hamamda kullanılan su Romalılarda ki benzer biçimde durağan değildi, zira Araplar ve Müslümanlar İslam’ın temizlik, hijyen ve sağlığı teşvik etmesi sebebiyle suyun temizliğine büyük ehemmiyet veriyordu. Öyleki ki iki yüz elli binlik bir şehirde binden fazla hamam bulunmuş olduğu olmuştur.

Müslüman toplumlar için benzersiz bir toplumsal ortam olan hamam, toplumun toplumsal etkinliklerinde mühim bir rol oynar. Çeşitli toplumsal grupların kendi aralarında rahatça görüşebildiği bir alan olan hamam, rutin temizliklerini yapmak isteyen dost, akraba ve işçileri keyifli bir ortamda bir araya getirir. Bu sayede bağlar kuvvetlenmekte, dostluklar tekrardan canlanmakta ve son olarak haberler paylaşılmaktadır. İyileştirici bir etkiye haiz olan bu ayin, değişik zamanlarda olmak suretiyle hem erkekler hem de hanımefendiler tarafınca yerine getiriliyordu; hanımefendiler çoğu zaman gündüz, erkeklerde akşam ve gece hamama giderdi.

4001_3Yüzlerce yıl sonrasında hamamlar, Kudüs ve Suriyede Müslüman hamamlarını gören Haçlılar tarafınca tekrardan ortaya çıkarıldı. Sadece bu fazla uzun ömürlü olmadı, zira kısmen kâfir kültürüne ilişkin olması ve kısmen de hamam adabına uymayan Avrupalılarca ahlaka aykırı şekillerde kullanılması üstüne zina, nahoş cinsel alışkanlık ve hastalıkların artması sebebiyle kilise, hamamları yasaklamıştır. Avrupalıların hamamla yine tanışması 17. yüzyılda Türk hamamlarını keşfetmeleriyle gerçekleşmiştir. Aynı dönemde doğu hamamlarının ve Lavanta çiçeklerinin kullanılması moda oldu. Avrupa’nın birçok şehrinde tüccarlar vasıtasıyla birçok hamam inşa edilmeye başlandı.

4001_4Hamamın çağdaş dünyada hızla çoğalan sıhhat ve dinlenme merkezlerinin çoğunun atası olduğuna inanılmaktadır. Özetlemek gerekirse hamamın sağlığımız üstündeki yararlarından söz edecek olursak; terleme vücuttaki zararı olan maddeleri atarak fazla yağlardan kurtulmamıza destek verir. Buğu ve sıcak su kan dolaşımını artırır, nabız ve metabolizmayı hızlandırır. Hamamın dış bölümünde gevşeme, vücudu dinlendirerek hamamın önceki aşamalarında meydana getirilen şeylerden yarar görmesini sağlar; ayrıca hamamdaki toplumsal etkileşim ve dostane ortam da insana her yönden yararlı olur.

Yazar:Samet Bulut

#hamam #hamam nedir #Hamamın Tarihçesi #hamamın tarihi #ilk hamam
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.