Göz Tiplerine Göre Eyeliner Nasıl Sürülür?

Güncel r1b 14/01/2021

Bayanların vazgeçilmezi olan eyeliner, makyajı tamamlayan en mühim unsurlardan biridir. Her renkte kullanılabilecek olan eyeliner için çoğu zaman siyah renk tercih edilir. Eyeliner göz şeklini ideal şekle yaklaştırma amacı da taşır. Her insanın göz şekli farklıdır ve buna bağlı olarak sürülmesi ihtiyaç duyulan eyeliner şekli de değişik olacaktır. Göz şekilleri badem, yakın, uzak, düşük, çekik ve yuvarlak şeklinde kategorize edilir. Eyeliner sürmekteki temel amaç genel olarak gözü, olduğundan daha belirgin ve daha kalkık göstermektir. Bu yüzden her göz şekli için kullanılacak eyeliner farklıdır.

5958_eyeliner-cekme-yontemleri-02

Yuvarlak gözler için eyeliner: Yuvarlak gözleri daha kalkık göstermek için uzun kuyruklu eyeliner uygun olacaktır. Göz pınarlarına kadar sürülen eyeliner gözlerin daha belirgin olmasını elde edecektir.

Çekik gözler için eyeliner: Çekik gözlere oval bir biçim vermek için kuyruksuz eyeliner tercih edilmelidir. Aksi takdirde gözler olduğundan daha ufak görünecektir.

Badem gözler için eyeliner: Badem gözler ideal göz şekli olarak kabul edilir. Bu yüzden yalnız kirpik diplerini takip ederek göz çerçevelenir. Daha heybetli bir görünüm elde edilmek isteniyorsa kuyruklu eyeliner da sürülebilir.

Düşük gözler için eyeliner: Düşük gözleri kaldırmak için göz kapağının orta kısmından kirpik dipleri takip edilerek hafifçe kuyruklu bir eyeliner sürülür. Böylece gözün düşük kısmı daha yukarıda görünecektir. Göz pınarlarından süregelen bir eyeliner tercih edilmemelidir.

Uzak gözler için eyeliner: Uzak gözleri yakınlaştırmak için eyeliner sürerken göz pınarına yoğunlaşılmalıdır. Böylece iki taraftan gözler birbirine daha yakın gözükecektir. Kuyruklu eyeliner sürmek tercih edilmemelidir.

5958_maxresdefault

Yakın gözler için eyeliner: Yakın gözleri birbirinden uzaklaştırmak için göz pınarlarına eyeliner sürmekten kaçınılmalıdır. Gözün dış köşesine yoğunlaşan eyeliner tercih edilmesi gerekmektedir.

Bu işlemler için likit eyeliner kullanılabileceği benzer biçimde, göz kalemi, dip liner, jel eyeliner da kullanılabilir. Sürme işlemini kolaylaştıracak çeşitli fırçalar mevcuttur. Kesik uçlu eyeliner fırçası ile daha kolay bir halde sürülebilir.

Eyeliner sürmeden ilkin hangi göz tipine haiz olunduğu belirlenmeli ve bu tipe uygun eyeliner sürülmelidir. Böylece daha güzel bir görünüm elde edilir.

Yazar:Özge Yıldırım

#Bakım #eyeliner #göz #güzellik #makyaj
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.