Göz Tembelliği Nedir?

Sağlık r1b 07/04/2021

3534_goz1

Canlıların dünyayı algılamada en mühim organları içinde yer edinen gözün gelişimi incelendiğinde, karşımıza ilk olarak anne karnından süregelen gelişim çıkar. Göz organı anne karnında gelişmeye başlarken, bu gelişim oldukça karmaşık bir yapıyı ifade ederken bununla birlikte özellikleri itibariyle de bilim adamlarını bile şaşırtacak düzeydedir.

Anne karnında süregelen göz organının gelişimi, dünyaya ulaştıktan sonra da devam eder. Gözün görmesi ise, görülen iletilerin elektriksel yolla beyne iletilmesi ve burada anlamlandırılması şeklinde olmaktadır. Doğrusu göz ile beyin içinde bir koordinasyonlu emek harcama mevcuttur. Bu koordinasyon ise, gözün kullanımıyla ilgili bir durumdur ve de göz ne kadar fazla kullanılırsa koordinasyon bu duruma paralel olarak gelişimini sürdürür. Göz gelişimi averaj olarak 8 ile 9 yaşına kadar devam eder ve bu yaşlardan sonrasında gözün tam olarak gelişimi gerçekleşmiş olur. Göz tembelliği terimi ise burada karşımıza çıkmaktadır. Görme eyleminde iki gözde etken halde çalışır ve iki göz aynı anda gelişir. Fakat bu durum daima bu şekilde olmamaktadır.

3534_goz2

Bazı durumlarda iki göz de aynı anda çalışmasına karşın, bir gözün gelişimi diğerinden daha noksan olabilmektedir. Bir gözün diğerinden daha noksan gelişmesi, o gözün görmesinde de soruna niçin olur ki noksan gelişen göz diğerine oranla daha azca görür. Bu vakaya ise tıp literatüründe göz tembelliği adı verilmiştir. Ve son yıllarda meydana getirilen araştırmalar, bu hastalığın her 25 çocuktan birinde mevcut bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Bir çok hastalıkta olduğu benzer biçimde göz tembelliği hastalığında da erken tedavi, hastalığın iyileşmesi mevzusunda çok çok fazla ehemmiyet taşıyan bir durumdur. Ki tıp alanında yaşanmış olan teknolojik gelişmelerle hastalıkların tanılama ve tedavi işlemleri oldukça kolay bir halde olmaktadır.

Göz tembelliği için 8 ile 9 yaş tehlikeli sonuç yaşları ifade eder ve bu yaşlardan sonrasında uygulanacak olan tedavilerde başarı oranı alt seviyelere düşer. Bundan dolayı bu tehlikeli sonuç yaşlardan ilkin tanılamanın yapılması ve de ihtiyaç duyulan tedaviye başlanılması önemlidir. Bu hastalığın tanılanma işleminin, kesinlikle bir göz hekimi tarafınca yapılması gerekir. Fark edilmesi gecikirse, bu hastalık ilerleyen dönemlerde daha büyük göz sorunlarının meydana gelmesine niçin olabilmektedir. Bu hastalıkta erken tanılama oldukça büyük bir ehemmiyet taşırken, erken tanıda çocuğun yaşı önemlidir. Çoğu zaman bebekte 4 yaşına kadar göz tembelliğiyle ilgili bir mesele çıkmaz. Bu durum da, bebeğin doğumdan derhal itibaren tertipli periyotlar halinde göz muayenesine götürülmesini erken tanı ve tedavi mevzusunda oldukça mühim kılar.

Bilhassa kişinin soy ağacını oluşturan bireylerde göz tembelliği hastalığı mevcutsa, kişide bu hastalığın çıkma ihtimali o denli fazladır. Doğrusu genetik, bu hastalığın meydana gelmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Kalıtsal sebeplerin, oluşmasında ve gelişmesinde büyük bir rol oynamış olduğu göz tembelliği hastalığına yol açan bazı durumlar mevcuttur. Bu durumlara örnek verilecek olunursa eğer, karşımıza göz dokularında meydana gelen problemler, şaşılık ve de kırma bozuklukları benzer biçimde nedenler çıkmaktadır.

3534_goz4

Bu hastalığın erken tanılanması tedavi de oldukça büyük başarılara niçin olurken, erken tanılamada 4 yaşına kadar göz hekiminin bu hastalığı teşhis etmesi de oldukça güç bir durumdur. Tanılama sürecine bakılacak olunursa, bu süreçte bir göz kapatılır ve öteki gözün hareketlere vermiş olduğu tepkiler makinelerce ölçülmektedir.

Tanılama sürecinde bunun haricinde bazı durumlarda söz mevzusudur. Bu durumlar, gözde kayma olup olmadığının tespit edilmesi ve gözlerin ışığı kırma değerinin hesaplanması benzer biçimde durumlardır. Bu işlemler yardımıyla gözlerin herhangi birinde bir göz kusuru olup olmadığı anlaşılır ve tanılama süreci böylece tamamlanarak tedavi sürecine gelinmiş olunur.
Göz tembelliğinin tedavi sürecindeki temel amaç ise, beynin zayıf olan göz yardımıyla görmeye teşvik edilmesi şeklindedir. Tedavide diğerinden zayıf olan göz kullanılır ve bu gözün beyinle olan koordinasyonu geliştirilmiş olunur. Böylece gözdeki zayıflık ortadan kalkar ve tembel göz düzgüsel gözün derecesine ulaştırılır. Bu süreç içinde genel olarak şahıs gözlük takar ve sağlam olan göz bir bant yardımıyla kapatılır. Böylece yalnız zayıf olan gözün görmesi sağlanır. Ek olarak göz tembelliğinde doktor cerrahi bir müdahale ya da ilaç tedavisi de öngörebilmektedir.

Yazar:Erdoğan Gül

#göz #göz tembelliği #göz tembelliği hastalığı #göz tembelliği nedir #göz tembelliğinin tedavisi #gözlük #lazer tedavisi #tembellik
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.