Dünyanın En Pahalı Baharatı; Safran

Güncel r1b 14/01/2021

Karabük ilinin, UNESCO tarafınca 1994 senesinde dünya mirası listesine alınan Safranbolu ilçesine adını veren, bir gramı altının bir gramı ile eş tutulan, dünyanın en pahalı baharatı, safran.

315

Safran; sonbaharda çiçek açan bir çiğdem türüdür. Safran bitkisi, toprak altı kısım ve toprak üstü kısım olarak iki ayrı kısımdan oluşmaktadır. Toprak altı kısım; 1 – 5 santimetre çaplı, oldukca senelik soğan ve saçak köklerden oluşmaktadır. Toprak üstü kısım ise, 20 – 25 santimetre boyundaki sap kısım ile mor renkli çiçek kısmından oluşur. Safranın çiçek kısmı, mor renkli taç yapraklara, sarı renkli dişi organ ve kırmızı renkli adam organlara haizdir.

Safranın baharat olarak kullanılan kısmı; kırmızı renkli adam organlarıdır. Sonbaharda açan çiçekler toplanır. Adam organlar toplanan çiçeklerden tek tek ayrılarak kurutulur. Kurutma işleminin bitmesiyle safran baharatı kullanıma hazır duruma gelmiş olur.

Anavatanı Pakistan, Hindistan olan safran, Anadolu’da Hititler döneminden bu yana yetiştirilmekte ve kullanılmaktadır. Bilhassa Osmanlı döneminde Safranbolu yöresinde yetiştirilmiştir. Osmanlı Devleti, 1855 senesinde İngiltere ye 9,5 ton benzer biçimde yüksek oranda safran ihraç etmiştir.

safran resim

Safran,günümüzde besin sektörü ve halk hekimliğinde kullanılmaktadır. Tarihte boyar madde özelliği sebebiyle boya materyali ve kozmetik sanayisinde de yoğun olarak kullanılmıştır. Bileşik ürünlerin, bilhassa boyar madde olarak safranın yerini alması ve yetiştiriciliğinin oldukça zor olması sebebiyle üretimi oldukça azalmıştır.

Safran, dünyanın en pahalı baharatıdır. Bunun en mühim sebebi, yetiştirilmesinin zorluğudur. Yarım kilo safran, averaj 80 bin çiçekten üretilebilmektedir. Fiyatı da buna bağlı olarak oldukça yüksektir. Çoğu zaman ticari paketlemeleri gram bazlı olarak meydana getirilen safranın 1 kilogramı, Türkiye’de 10.000-15.000 TL’ye, Avrupada 20.000 Euro’ya kadar alıcı bulabilmektedir.

Yazar:Kadir Kulabas

#En pahalı baharat #Halk hekimliği #Osmanlı ihracat #Saffron #Safranbolu
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.