Dinamitin Bulunuşu: Alfred Nobel

İcadlar r1b 09/01/2021

4064_alfred-nobel

Yapı işlerini kolaylaştırmak, dağlık bölgelerden yol yapmak, tünel açmak , tren yollarını açmak benzer biçimde mühim ulaşım meselelerinde fazlaca güçlü ve patlayıcı bir maddeye gereksinim vardı. 1846 yıllarında İtalyan Sobrero nitrogsilerini buldu, sadece bu madde sıvı hallerde bulunuyordu. Küçük bir sarsıntıda patlama meydana getiriyor bunun sonucunda can kaybı yaşanıyordu. Bu fazlaca riskli olduğundan pek kimse cesaret edemiyordu. Başka patlayıcı madde arayışına girdiler.

Alfred Nobel, 1833 senesinde doğmuştu. Gözlerini açtığında Stokholm şehrindeydi. Tahsil yaşamını ABD’da tamamladı. Alfred, patlayıcı bir madde bulmaya çalışıyordu. Birçok gözlem yapmış oldu bunun üstüne ve fazlaca sayıda çekince geçirdi. Hatta bir deneyde nitrogsilerin patlamış ve yanında çalışan iki arkadaşının ölümüne sebep olmuştu. Bu patlamada kendisi hafifçe yaralarla kurtuldu. Ölen arkadaşları olduğundan mahkemeye bile verildi. Sadece ölen kişiler bilimsel bir iş kazası olduğundan dava geri çekildi.4064_dinamiticadi

Tüm keşifler ve icatlarda olduğu benzer biçimde gene bir rastlantı sonucunda Nobel dinamiti buldu. Nobel gözlem yaparken içinde nitrogsilerin bulunan bir tüp yanlışlıkla masanın yanında bulunan kum yığınına düştü fakat patlamadı. Bunu gören Nobel bu vaka üstüne fazlaca düşündü. Nitrogsilerin kuma karışıp haline gelmişti. Nobel nitrogsileri kumlu kil ve selülozla karıştırdı. 20 santim uzunluğunda 3-4 santim eninde olan çubuklar yapmış oldu. Bunlara da dinamit adını verdi. O süre seneler 1866’yı gösteriyordu.

Dinamitin icadından sonrasında büyük engeller aşılık tren yolları yapılmaya başlandı. Dinamit kullanılarak 1871 senesinde Alplerde bulunan on üç kilometre uzunluğunda bulunan Mont Cenis tüneli yapılmış oldu. 1881 yıllarında on beş kilometrelik “Gotthard” tüneli açıldı. Bu icattan sonrasında tüm ülkelerde yol ve tünel inşaatları kolaylaştı.

4064_images_(1)

İlk yıllarda dinamit yol ve tünel yapımında kullanılıyordu. Sadece ileriki zamanlarda savaşlarda da kullanılmaya başlandı. On binlerce insan dinamit patlamaları ile can verdi. Böylesine mühim bir icadın insanoğlu üstünde kullanılmasına fazlaca üzüldü Nobel. Bu buluş ona fazlaca büyük servetler kazandırmış sadece onu fazlaca mutsuz yapmıştı. Bu üzüntüsünün sonucunda bir Nobel Vakfı kurdu ve tüm servetini bu vakfa bağışladı. Her yıl servetinden gelen bir kaç milyon lira ile insanlığa tıp, edebiyat, fizik, kimya ve barışa katkıda bulunan insanlara verilmesini vasiyet etti. Nobel 1896 senesinde hayata gözlerini yumdu. Bu vakıftan esinlenerek insanlığa bu beş alanda en fazlaca hizmet veren kişilere Nobel Ödülü verilmeye başlandı. Nobel ödülünün adı de buradan gelmektedir.

Yazar:Zafer Kaplan

#alfred #Alfred Nobel #Alfred Nobel kim #Alfred Nobel kimdir #dinamit #dinamit nasıl bulundu #Dinamitin Bulunuşu #dinamitin icadı
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.