Daihatsu Nasıl Bir Markadır?

Nasıl Çalışır? r1b 23/02/2021

Daihatsu Nasıl Bir Markadır?Daihatsu, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya‘nın ticari etkinlik gösteren dünyaca meşhur firmaları içinde yer alır. Bu şirket, ağırlıklı olarak makine sanayinde etkinlik gösterir ve de ek olarak birçok alanda çeşitli üretimler de yapar. Daihatsu tam anlamıyla bir motor üreticisidir dersek bu ifade sonuna kadar doğru bir ifade olur. Ülkenin en eski motor üreticileri içinde yer edinen Daihatsu, ağırlıklı olarak içten yanmalı motorların üretimi ile ilgili etkinlik yürütür. Bu alanda elde edilmiş başarı göstermiş sonuçlar sonrasında Japonların mühim otomotiv markalarından biri haline de dönüşen Daihatsu, ”off-road” olarak tabir edilen arazi araçlarının üretimine başlamış ve de oldukça başarı göstermiş bir grafik çizmiştir. Japonya’nın en mühim markalarından biri haline gelen Daihatsu, şirket merkezini Osaka şehrine bağlı Ikeda ilçesinde bulundurur. Şirket etken olduğu dönemle birlikte küresel bir marka haline gelmeyi başaran nadir dünya markalarından birisidir. Başarıya ulaşmış giden süreç sonucunda şirket, 2016 senesinde Japonya’nın en büyük otomobil üreticisi Toyota ile ortaklık kurmuş ve Toyota şirketi tamamen alarak kendi bünyesine katmıştır.

Tüm hisseleri ile birlikte Toyota’ya katılan Daihatsu, günümüz itibariyle yalnız fakat yalnız otomobil endüstrisi alanında etkinlik göstermektedir. Bu anlamda Daihatsu markası Toyota çatısı altında başarı göstermiş bir halde yaşatılmaktadır. Resmi olarak 1 Mart 1907 tarihinde kurulan şirket, 110 yılı aşkın otomobil üreten geçmişiyle son aşama tecrübeli bir marka haline gelmiştir. Toyota ile meydana getirilen birleşim sonrasında daha da güvenli bir hale gelmeyi başaran Daihatsu, üretimlerine hızla devam etmiştir. Şirket küresel bir marka olup, bünyesinde 12 bine yakın kişiyi istihdam eder. Senelik geliri ile de Toyota’ya katkı sunan Daihatsu, 13,4 milyar dolarlık bir senelik gelire haizdir ki bu oldukça yüksek bir rakamdır. Bu rakamın 4 milyar doları ise net kar olarak karşımıza çıkar. Firmanın adı, motor üretmesiyle ilgili olarak bu şekilde konulmuştur. Türkçeye çevirdiğimiz zaman, isim ”motor okuyucu” şeklinde çevriliyor.

Daihatsu Nasıl Bir Markadır?Japon otomobil sanayisinin en mühim örneklerinden önde gelen Daihatsu, kurulduğu dönemde ilk olarak yalnız motor üretse de burada elde edilmiş başarılar sonrasında şirket, otomobil üretimine de ağırlık vermeye karar vermiştir. Otomobil üretmeye süregelen Daihatsu, en önce naturel olarak Japonya iç pazarına hizmet etmiş ve de burada oldukça iyi satış rakamlarına ulaşmıştır. Japonya iç pazarında elde edilmiş başarı göstermiş sonuçlar sonrasında yönünü Japonya dışına çeviren Daihatsu, ilk olarak Asya pazarına açılmıştır. Asya sonrasında Avrupa’ya da oluşturulan Daihatsu, bilhassa de Doğu Avrupa vatanlarında ki Türkiye de bu kategoride yer alır, son aşama hatırı sayılır satışlara ulaşmıştır. 2016 senesinde Toyota ile kurulan ortaklık sonrasında daha da güçlenen marka, halen otomobil üretimi hayata geçirmeye devam etmektedir. Sadece 2013 senesinde Daihatsu, Avrupa pazarından çekildiğini de duyurmuştur. Bu kararın alınmasında ulusal para birimi olan yenin son aşama kıymet yitirmiş olması mühim bir rol oynamıştır.

Yazar:Komut Karasu

#alınır mı #Daihatsu #iyi mi #Japonya #Otomobil #türkiye #üretimi
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.