Balık Avında Agaşon Tekniği Nedir?

Güncel r1b 14/01/2021

Agaşon tekniği, balıkların merakından esin alan bir avlanma şeklidir. Balıkların oldukça meraklı canlılar olduğundan yola çıkılarak hazırlanan bu teknik, bir taraftan da başka tekniklerin de yardımı ile ortaya çıkarılan işlemler bütünü düşünüldüğünde, adı oldukça bilinmeyen sadece oldukça etkili olan avlanma şekilleri içinde yer verilmiştir. Tekniğin özelliği ise, balığın merakını uyandıracak ve onu ortaya çıkartacak değişik bir ses çıkarılması ile balığın hedef haline gelebilmesi üzerinedir. Gırtlaktan çıkan ve kalp atış ritmine benzeyen bir ses çıkarmak, tekniğin ana öğesidir. Çoğunlukla tercih edilen seslerden biri de, zıpkının tutulduğu elin iki parmağı arasına taş alınarak kabzaya ritmik şekilde vurulması durumudur. Gırtlaktan çıkan ses yardımı ile de, bu teknik uygulanabilmektedir.

5943_poon_harpoon_kevin

Agaşon tekniği, avlanma adına muhteşem bir teknik olsa da, bu tekniğin uygulanabilmesi için yer seçimi, ses, akıntı, yatış şekli ve benzeri faktörler oldukça önemlidir. Avcının daha oldukça kamufle olduğu, gölgede kalan ya da zor görünen, yosunluk araları da olabilen yerlerde bu tekniği uygulaması ile başarı göstermiş olabileceği bilinmektedir. Bu teknikte, zıpkınla balık avlanmaktaki temel prensiplerden önde gelen kıyıyı karşıya alarak pusu kurma durumu söz mevzusudur. Bundan dolayı balıklar, kaçış esnasında sığ yerlerden derin bölgelere doğru bir yol izlemektedirler. Kıyıya karşı yatılan konumlarda, balık karşıdan geleceği için, av durumu rahatlayacaktır.

Agaşon tekniğinde balığa dipten yaklaşmak da esaslardan biridir. Bu şekilde daha iyi kamufle olan avcı, avını kolaylıkla vurabilir. Dip kısımlarda yatış pozisyonu alan avcılar, birazcık da kum kullanımı ile tehdit olarak algılanmaktan kaçınmaktadırlar.

5943_img_7940

Agaşon tekniği esnasında zıpkın tutuşu da, her zıpkın avı şeklinde oldukça önemlidir. Önde bulunan bir taşlık ya da kayalık şeklinde noktaların ortasına dayanabilen zıpkın ucu, bu sayede daha iyi hedef seçebilmektedir. Hem de dirseğin kırık tutulması ile bilek hamlelerine daha iyi hakim olunabilmektedir. Böylece, balığın kıvrak hareketleri daha kolay takip edilebilmektedir. Agaşon tekniği kapsamında, hedef halindeki balığın doğru seçilmesi ve yalnız ona ateş edilmesi de esastır. Hem de, çoğu zaman 100’lük zıpkınlar, dip sularda daha kullanışlı olabilmektedir. Kamufle olmanın, sessizliğin ve balık çeşidinin oldukça mühim olduğu bu avda, aynı tüfek atışı şeklinde, tetik eze eze ve nefesin son raddesinde ateş edilmelidir. Balığın ihtimaller içinde hamlelerine ve söndürülememe riskine karşı, vücudun nefes düzeni oldukça önemlidir.

Kaynakça:
http://ekstremsporlar.blogspot.com.tr/2014/01/zpknla-balk-av-teknikler-2-agason.html

Yazar:Baran Akçok

#Agaşon #Av #Balık #deniz #teknik
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.