Aşırı Dozda Çinko Alımı Nelere Sebep Olur?

Sağlık r1b 04/05/2021

4518_inkooÇinko; vücudumuzun gerekseme duyduğu temel bir mineraldir. Bununla beraber, fazla çinko almak oldukca iyi değildir. Çinko doz aşımı emareleri nedir ?

Çinko, vücudun sorunsuz çalışabilmesi için gereksinim duyulan çeşitli minerallerden biridir. Çinko bağışıklık sisteminin güçlenmesi, cilt yaralarının iyileşmesi, hücre üretimi ve ortalama 300 temel enzimin üretimi için lüzumlu bir mineraldir.Yetişkinlerde günlük tavsiye edilen çinko kıymeti 9-11 miligramdır. Çinkonun yalnız %30’u vücut tarafınca emildiğinden, çinko eksikliğini önlemek için dışarıdan çinko takviyesi almak lüzumlu olabilir. Sadece, bu takviyeleri alırken aşırı dozda almamaya oldukca ehemmiyet göstermelisiniz. İstiridye, kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et, yumurta ve kuru yemişler yüksek oranda çinko ihtiva ederler. Bu ürünlerden bolca oranda tüketip bununla beraber dışarıdan da çinko takviyesi alıyorsanız aşırı dozda çinko alıyor olabilirsiniz. Bu şekilde bir durumda aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösterirseniz, bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

Semptomlar:
4518_asiri_dozÇinko tüketimi, 40 miligramı aştığında aşırı dozda çinko almış olmuş olursunuz ve bu insan vücudu için zararlıdır. Fazla çinko vücuttaki demir ve bakır benzer biçimde lüzumlu öteki minerallerin miktarını azaltır bununla beraber vücuttaki enzimleri de azaltarak bağışıklık sisteminin zayıflamasına niçin olur. Bundan dolayı, fazla çinko vücut için zararlıdır. Fazla çinko ağızda metalik bir tat bırakır. Öteki emareler titreme ve yüksek ateştir. Tüm bu emareleri beraber göstermeye başlarsanız, komplikasyonları önlemek için bir doktoru ziyaret etmeniz gereklidir. Öteki emareler kusma, ishal, öksürük, mide ağrısı ve boğazda şiddetli tahriş hissidir. Bazı insanların gözlerin ve ciltlerinde sarılık görülür. Baş dönmesi, halsizlik ve hazımsızlık ile beraber bulantı çinko doz aşımının öteki sık görülen belirtileridir.

Eğer bir şahıs uzun bir süre süresince fazla dozda çinko almışsa bu durum kronik aşırı doz haline gelmiştir. Bu çoğu zaman kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla anlaşılır. Çinkonun öteki bir yan tesiri çoğu zaman çocuklarda görülen anemidir ve çoğu zaman iyi kolesterol olarak malum HDL’yi azaltır. Uzun süre fazla oranda alınan çinko burundaki sinir reseptörlerine zarar vererek koku yitirilmesine yol açabilir.

Tanı:

4518_inko Eğer bir şahıs yukarıdaki emareleri gösteriyorsa derhal, acil tedavi görmesi gereklidir. Çinko aşırı dozu kan testleri yardımıyla anlaşılır. Tabip hastanın birinci elden verdiği bilgilere dayanarak başka testler de isteyebilir. Bunun haricinde tabip hangi ilaç yada takviyenin alındığına, ne süre, ne kadar alındığına ve ne kadar süre süresince alındığına dikkat edecektir. Tüm bu bilgilere dayanarak tabip tedavinin seyrine karar verecektir.

Tedavi:
Bir şahıs çinko aşırı doz emareleri gösterdiğinde evde yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey kişiye birazcık su yada süt vermektir. Cilt aşırı doz emareleri gösteriyorsa soğuk su ile sudan geçirin. Ayrıca doktorunuzu arayın. Doktorun tanı işlemi bittikten sonrasında, aşırı doz tedavisi zamanı gelmiştir. Tabip doğru ilaç ve süresine karar verir. Bakır alımını arttırarak çinkonun toksik etkilerinin azalmasını sağlayabilir. Bunun haricinde, tabip aşırı çinkonun dışarı atılması için dinlenme ve bolca sıvı tavsiye edebilir. Vücuttaki çinko miktarı azaldıkça emareler gerilemeye adım atar ve hasta kendini daha iyi hisseder.

Ümit ederim bu yazı çinko doz aşımı emareleri ve uygulanacak tedaviyi anlamanıza destek olmuştur. Çinko eksikliği yaşamamak için çinko takviyeleri ve çinko içeren besinler almanız gerekebilir sadece dozunu aşmamaya dikkat edin.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/zinc-overdose-symptoms.html

Yazar:Tülay Arsoy

#aşırı çinko tüketimi #aşırı derecede çinko alımı #aşırı dozda çinko alımı #çinko #çinko alımı #Çinko tüketimi #fazla çinko alımı #fazla çinko tüketimi
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.