Arthur Rimbaud Kimdir?

Edebiyat r1b 15/01/2021

3951_arSürrealizm ve Sembolizmin en mühim şairlerinden olan Jean Nicholas Arthur Rimbaud, 20 Ekim 1854 tarihinde Fransada dünyaya gelmiştir. Rimbaudun babası bir subaydır ve Cezayirde vazife yapmış olduğu sırada, Arapça öğrenerek Kuranı kendi dillerine çevirmiştir. Sadece Frédéric Rimbaud, 1860 senesinde ailesini terk etmiştir. Bunun üstüne ozan, minik yaşta acıklı bir vaka yaşamış ve bu vaka onun kişiliğini ve sanatını etkileyecektir. Anası tarafınca yetiştirilen Arthur Rimbaud, giderek kuralları yok sayan kişiliğe haiz olmaktadır. Anası ise Rimbaud’u bastırmak için çabalamaktadır. O yaşlarda şiire merak salan Rimbaud ise; terbiye ve din kurallarını hiçe saymaktadır.

Retorik hocası, Rimbaud’un haiz olduğu cevheri ortaya çıkarmak için onu yazmaya ve okumaya yönlendirmektedir. Rimbaud ise asi ruhunun yanında maceraperest bir ruha da haizdir; onun için tüm kapılar şiire çıkmaktadır.
Rimbaud, kabiliyetini fazlaca minik yaşta belli eden şairler arasındadır. Yaşlarının üstünde bir şiir seviyesine haiz olan Rimbaud, kalemini sivrilterek de şiirler yazmıştır. Ülkede devrimin yaşandığı o günleri büyük bir heyecanla şiirine yansıtan Rimbaud, bir taraftan da devrilen hükümeti yermekteydi. Kilisenin yanlışlarını gören ve buna karşı sessiz kalmayan ozan, bu sürede evden firar etmiş ve Pariste yaşamaya adım atmıştır. Kiliseye karşı duyduğu öfkeyi dile getirirken ozan o yıllara ilişkin şiirlerinde bununla birlikte burjuvaziye karşı da hiddet naraları atmaktadır. Gene bu yıllarda Rimbaud, haksız bir cenk için ölen askerlere karşı duyduğu üzüntüyü “”Vadide Uyuyan Adam”” adlı eserinde dile getirmiştir. Söz mevzusu yapıt dünya edebiyatında büyük bir öneme haizdir.

3951_arthur_rimbaud

Rimbaudun hayatında ozan Paul Verlaine büyük tutmaktadır. Paul Verlaine, Rimbaudun şiirlerini okur ve şiirlerinden fazlasıyla etkilenir. Bunun üstüne onu Parise çağırır. İki şairin içinde hem yazınsal bir ilişki hem de duygusal, cinsel bir beraberlik yaşanır. O şekilde ki Verlaine bir süre sonrasında eşini terk ederek Rimbaud ile yaşar. Rimbaudun macerayı sevmesi onları Londra ve Brüksele kadar götürür. İçki ve uyuşturucu ile iki ozan seyyah bir yaşam sürdürürdüler. Bu şekilde bir yaşam sürerken Paul Verlaine bir kavga neticesinde Rimbaudu silahla vurur ve cezaevine girer. Verlaine, iki yıl hapis cezası alırken Rimbaud ise 1875’te tekrar şiir yazmama sonucu alır. Son olarak Rimbaud, yaşamındaki tüm çılgınlıkları “Cehennemde Bir Mevsim” adlı kitabında toplar ve artık onun için şiir yoktur. Sadece içindeki serüven isteği hala dinmemiştir. Avrupada çeşitli ülkeleri dolaşan Rimbaud, 1877 tarihinde Hollanda ordusuna katılır sadece bir süre sonrasında ordudan kaçar. Son olarak Arthur Rimbaud, Afrikaya yerleşerek kolay yoldan para kazanmak için tabanca tüccarlığına adım atar. Afrika topraklarında yazdığı seyahat yazılarını ise bir süre dergilerde yayımlar. Ekonomik olarak rahat bir yaşam devam eden Rimbaudun sağ dizinde ciddi bir tümör oluşur. Fransaya geri dönmek mecburiyetinde kalır ve en minik kız kardeşi bir süre Rimbauda bakar. Sadece tümör sebebiyle bacağı kesilen ozan, 10 Kasım 1891de kangren neticesinde hayata gözlerini yumar.

Arthur Rimbaud, bu şekilde serüven dolu yaşamının yanı sıra dünya edebiyatına müthiş bir şiir anlayışı kazandırmıştır. Sembolizm ve Gerçeküstü şiirinin yanı sıra; değişik lirizmi ile kendisinden sonrasında onlarca şairi etkileyemeye devam etmektedir. Rimbaud ve Verlaine içinde yaşananlar Agnieszka Holland tarafınca 1995 senesinde beyaz perdeye aktarılmıştır. Tutkunun Şairleri olarak dilimize çevrilen film biyografik bir şeklide iki şairinin beraber yaşadıkları serüvenleri anlatmaktadır. Filmimizde Arthur Rimbaudu Leonardo DiCaprio canlandırmaktadır.

Eserleri;

– Şiir
– Esrik Vapur
– Cehennemde Bir Mevsim
– Illuminations

EN YÜKSEK KULENİN TÜRKÜSÜ

Dönmeli, geri gelmeli,
O sevdalar çağı.

Dayandım iyi mi da
Unutamam tekrar artık,
O korkular, kaygılardı
Uçup gitti göklere.
Bir belalı susuzluk
Kabartıyor damarlarımı.

Dönmeli, geri gelmeli,
O sevdalar çağı.

Bir davet şeklinde tıpkı
Unutulmuş bir kıyıda,
Karamukların, günlüklerin
Çiçek açıp büyümüş olduğu,
O yabanıl uğultusunda
Korkulu kirli sineklerin.

Dönmeli, geri gelmeli,
O sevdalar çağı.

Arthur Rimbaud

Tercüme; İlhan Berk

Kaynakça:
Arthur Rimbaud Seçilmiş Şiirler, Tercüme: İlhan Berk, Adam Yayınları, İstanbul, 2002

Yazar:Canan Yıldırım

#Arthur Rimbaud #Arthur Rimbaud Kimdir #Cehennemde Bir Mevsim #Cehennemden Bir Mevsim #Esrik Gemi #Illuminations #Jean Nicholas Arthur Rimbaud #Paul Velaine
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.