Amik Ovası

Coğrafya r1b 11/06/2021

6564_amik_ovasi_neredeÜlkemizin en verimli topraklarından birine haiz olan Amik Ovası, Hatay’da bulunmaktadır. Hatay ilinin en büyük düz arazisi olan Amik Ovası’ndaki, alüvyal açıdan oldukca varlıklı olan toprak, zirai olarak oldukça yüksek bir verimliliğe haizdir. Önceleri Amik Ovası’nda bulunan Amik Gölü, bataklık arazinin ıslahı emek harcamaları sonucu kurutulup, ziraat arazisi halini almıştır. Bu durumda, şuan Amik Ovası’nın tek su deposu, Karasu ve Afrin Çayı ile Asi Nehri’dir.

Amik Ovası’ndaki Zirai Uygulamalar

Genişliği 10 km ve uzunluğu 16 km olan Amik Gölü’nün ıslah emek harcamaları 1968 senesinde başlamış ve 1974 senesinde tamamlanmıştır. Bu işlem sonrası elde edilmiş alan, ziraat arazisi olarak kullanılmış ve çiftçilere dağıtılarak işlenmesi sağlanmıştır. 310 km2’yi gören arazi, zirai açıdan oldukca varlıklı verimliliğe haiz topraklardan oluşmaktadır. Bu sayede ekilen tüm ürünlerden yüksek verim alınması, çiftçilik icra eden halkın yüzünü güldürmüş, bölge ekonomisini güçlendirmiştir.

6564_amik_ovasi_sulamaAmik Ovası’nın Zamanı

M.Ö 4000’li senelerden beri çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Amik Ovası’nda, birçok höyük bulunmaktadır. Zamanında müdafa için meydana getirilen bu höyüklerdeki kazı çalışmalarında, 14 ayrı medeniyete ilişkin kalıntılar bulunmuştur. Ortalama 6000 senelik geçmişe haiz olan buluntular, büyük bir tarih hazinesi niteliğindedir.

Bataklık kurutma emek harcamaları esnasında bulunan kalıntılar ve bulgular gösteriyor ki, Roma İmparatorluğu döneminde de, Amik Ovası ve civarı yerleşim alanıydı. O döneme ilişkin taş köprü, 1972’de yıkılmış ve başka bir köprü inşa edilmiştir.

Daha ilkin milyonlarca göçmen kuşun göç alanı olan Amik Ovası’na, havaalanı yapılması doğru mudur ? Bu uygulama pek oldukca kişinin münakaşa mevzusu olmuştur.

Kaynakça:
wikipedia.org

Yazar:Ensar Türkoğlu

#Amik #Amik Ovası #Amik Ovası nedir #Amik Ovası nerde #Amik Ovası tarım
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.