26 Mart Ölmeme Günü

Edebiyat r1b 11/01/2021

Şairlerin dünyası bununla birlikte yaşama olan; aşkın ölüme olan isyanın haykırışıdır. Ozan mısralarıyla, her birimizin yüreğinde yer eden, söze dökülemeyen duyguların bayrağını çeker yaşamın surlarına. Mart ayı ki baharın tüm canlılığı ve albenisiyle yüreklerin kıpır kıpır olduğu, aşkların ve anıların derlendiği zamanların kapsını aralar.

Ölmeme Günü Nedir ve Nereden Gelir?

8431_3İsmindeki şairanelikten de tahmin edilebileceği suretiyle şairlerin renkli dünyasının icadıdır bu gün. Son dönem Türk edebiyatına mühür vuran, her biri birbirinden müstesna edebiyatçıların bir araya gelmesinin meyvesi olan ve edebiyatla haşır neşir çevreler haricinde pek bilinmeyen bir gündür “Ölmeme Günü”. Şairlerin bir araya geldikleri ve şiiri ve aşkı tüm güzellikleriyle tatmanın mutluluğunu her yıl, tadından hiçbir şey kaybetmeden ölüme meydan okuyarak yaşama dileği ve bu dileği kutlamanın günüdür bu gün.

Bu günün hikayesi nereden gelmektedir ?

Bu günün ortaya çıkışıyla ilgili çeşitli hikayeler olsa da en güveniliri o günün ve o mekanın müdavimlerinden olan İsa Çelik’in anlatımıdır. İsa Çelik’e bakılırsa bu gün şöyleki dünyaya gelmiştir:

Ç8431_olme-gunuoğunluğunu edebiyat tarihçilerinin ” İkinci Yeniciler” olarak tarif etmiş olduğu şairlerinin oluşturduğu bir grup şairin Eski Rumelihisarı Avcılar Lokantası’nda tertipli olarak bir araya gelip rakı eşliğinde edebiyat- sanat muhabbetleri yaptıkları bigün masada bulunanlar darbe ve siyasal baskıların etkisiyle iyice gerilmişken, rakının ve şiirlerin etkisiyle iyice keyfekeder olunca ortamdaki havayı şiirin ve rakının coşkunluğuyla birleştirmek isteyen Tomris Uyar bu günü “Rakı ve Özgürlük” duyuru edelim der. Takvimler o gün 26 Mart’ı göstermektedir. Derken masa müdavimlerinin yakından tanımış olduğu Tombalacı İsmet adlı biri gelir ortama ve onu solgun, mutsuz yüzüyle gören Turgut Uyar ölümden yakınan bu İsmet için bir rakı şişesi istetir garsondan. Garsonun getirmiş olduğu rakı şişesini muhafaza etmesini isteyerek seneye aynı günde bu şişeyi getirip bu günü kutlamalarını ister, tam o sırada İsmet’in içki düşkünlüğünden haberdar olan İsa Çelik, şişeyi bir kağıda sarıp üzerine orada bulunan her insanın imzasını attırarak bantlatır ve böylelikle gelecek yıl o güne kadar şişenin muhafaza edilmesini sağlar. O günden sonrasında bu günün adı “Ölmeme Günü” olarak anılır kalır.

O gün o masada edebiyatımızın köşe taşı adları olan Can Yücel, Edip Cansever, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Tomris Uyar, Ömer Uluç, Görkemli Sünter, Salim Şengil, İsa Çelik, Mehmetcan Köksal, Dürnev Tunaseli, Behzat Ay, Nezihe Meriç şeklinde şahsiyetler yer almaktaydı.

8431_26-728x728Bir başka anlatıma bakılırsa de Ölmeme Günü’nün bir başka doğuş hikayesi de şöyledir: Edebiyatımızın her biri birbirinden kuvvetli kalemlerinin yer almış olduğu gene bu şekilde bir gecede masada yer edinen (bir başka rivayete bakılırsa masaya sonradan gelen kim olduğu bilinmeyen Rum asıllı bir bayan) kadınlardan biri (kimi kaynaklar adını Destina olarak verir) vücudundaki bir iğneden bahsederek bu iğnenin her an kalbine doğru ilerleyip kalbine saplanarak ölmekten korktuğunu ve her an yaşamının sona erebileceğini söyler. Bunun üstüne Turgut Uyar, garsondan bir şişe rakı getirmesini isteyerek şişenin üzerini masada bulunanlara imzalatıp Destina Hanım’a veriyor. “Bu şişeyi al; gelecek yıl bugüne dek sakla, 26 Mart’ta burada oturup beraber içeceğiz bu rakıyı.” Diyerek hanımı teselli edip uğurlar ve hanım bir sonraki yıl o gün imzalı rakı şişesini getirip masadakilerle birlikte içerler. İşte o günden sonrasında bu günün adı “Ölmeme Günü” olarak adlandırılır.

Ve başını Turgut Uyar eşi Tomris Uyar, Edip Cansever şeklinde usta sanatçıların çekmiş olduğu Ölmeme Günü 70’li yıllardan itibaren Turgut Uyar’ın yaşamını kaybetmiş olduğu 1985’e kadar tertipli olarak kutlanır.

Son yıllarda kimi sanat çevrelerinin bu geleneği devam ettirmeye çalışmış oldukları görülmektedir.
Kaynakça:
http://www.aylakkarga.com/raki-ictigin-gun-olmezsin-26-mart-olmeme-gunu/
http://listelist.com/olmeme-gunu/
http://haber.sol.org.tr/yazarlar/omer-turan/eski-bir-fotografa-bakarken-olmeme-gunu-81913

Yazar:Erdal Uğur

#26 Mart #edip cansever #Tomris Uyar #Turgut Uyar
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.