13 Farklı Muz Çeşidi

Ürün İnceleme r1b 11/06/2021

Muzlar, tropikal bir meyve olarak sınıflandırılır ve değişik renklerde, boyutlarda ve sertliktedir. Sadece muzu birçok meyveye nazaran değişik kılan kavisli uzun şekilleri, nişastalı eti ve kabuklarıdır. Muz kümeler halinde büyür ve toplanmaya hazır bitkiden sarkan bir meyvedir. Çoğu zaman çekirdeksizdir ve Musa Acuminata ve Musa Balbisiana olarak iki türden oluşmaktadır. İşte 13 değişik muz çeşidi hakkında bilgiler:

1. Plantain

Plantain hakkaten yüksek nişasta içeriğine haizdir ve çoğunlukla sebze olarak kullanılır. Olgunlaşmalarına izin verildiğinde, planyalar muzdaki renklerle aynı değişimlerden geçerler. Asla öteki muzlar kadar tatlı değildirler, bu yüzden çoğu zaman yemeklerde ve tuzlu yiyeceklerde kullanılırlar. Sınıflandırmaya yönelik öteki bir yaklaşım ise muzları pişirme ve tatlı tiplerine bölmektir. Bu benzer biçimde durumlarda, muz için bir alt grup kabul edilir. Sadece, muzların istenildiği benzer biçimde pişirilebileceği yada pişmeden olarak yenebileceği Cenup Asya dâhil birkaç bölge haricinde pek kullanılmaz. Muzlar için biçim, boyut ve renk yelpazesi öteki bölgelere nazaran bu bölgede daha geniştir; bu yüzden fark yapmak zorlaşır. Ek olarak düzlemler ve mahalli diller muzlar için ayırt edici kelimeler içermez. Bundan dolayı, meyveler arasındaki fark yalnız bölgeye bağlı olarak tanınır.

2. Bebek Muzlar

Bebek muzlar, ek olarak Lady Finger muzları olarak da adlandırılır. Bunlar popüler Cavendish muzlarından daha tatlı ve küçüktür. Çoğu zaman, Willian muzları benzer biçimde pişmeden yenir. Hakkaten mükemmel porsiyon kontrollü atıştırmalıklar yapıyorlar, bu yüzden birçok ebeveyn onları evlatları için almaktadırlar. Bebek muzları averaj 3 santim boyundadır ve parlak sarı renktedir. Onlar dokuda kremsidir ve bal benzeri, tatlı bir tada haizdir.

3. Cavendish Muzları

13 Farklı Muz ÇeşidiEn popüler muz çeşidi Cavendish muzları olarak bilinir. Tüm dünyada süpermarketlerde bulunan hafifçe tatlı muzlardır. Olgunlaşmanın üç ana aşaması vardır: olgunlaşmamış, yarı olgun ve olgunlaşmış. Cavendish muzlar yeşilden sarıya, kahverengi benekli koyu sarıya değişmektedir. Muzun her aşaması değişik şekillerde kullanılır, olgunlaşmış muzlar bile ekmek ve tatlılar için popülerdir.

4. Cüce Cavendish Muz

Cüce Cavendish muz meyvenin büyüklüğünden sonrasında değil, psödostemin yüksekliğinden sonrasında adlandırılmıştır. Gençken mor yada kestane lekeleri vardır ve olgunlaştıkça zaman içinde daha sarı olurlar. Bunlar en yaygın Cavendish muz çeşididir. Yaprakları kısa rüzgârlara haizdir, bu da onları rüzgâra dayanıklı, sağlam ve ekimi esnasında yönetmeleri kolaydır. Her nebat bir seferde 90 parmağa kadar çıkar ve bu da seri üretim için muhteşem hale getirir.

5. Dev Cavendish Muz

Dev Cavendish Muz daha yaygın William muz olarak bilinir. Tatlı, hafifçe ve büyük boyutludurlar. Bu tarz şeyleri ihraç etmek daha kolay olduğundan çoğunlukla olgunlaşmamış ve yeşil satılmaktadır. Sarı bir renge olgunlaşmaya devam ederler ve dünyanın birçok bölgesinde pişmeden olarak yenilirler.

6. Pisang Raja

Pisang Raja muzları Endonezya‘da hakkaten popülerdir ve ek olarak Musa Belle muzları olarak da bilinir. Nefis ve sıkı dokuları sebebiyle Pisang Goreng (muz börekleri) adında olan popüler bir sokak yemeği yapmak için kullanılırlar. Bal benzer biçimde tatlı tadı vardır ve sarıdan turuncuya kadar bir renk yelpazesine haizdir. Lezzetlerine karşın, Pisang Raja muzu dünyanın öteki bölgelerinde popüler değil ve Endonezya dışındaki mahalli pazarlarda gelmek hakkaten zor.

7. Kırmızı Muz

13 Farklı Muz ÇeşidiKırmızı muzlar kırmızımsı-mor tende popüler bir meyvedir. Değişik boyutlarda gelirler ve açık pembe yada turuncu renkli eti vardır. Hafifçe bir ahududu tadında ve Cavendish muzlarından oldukca daha tatlı ve yumuşaktırlar. Çoğu zaman Cenup ABD, Asya, Doğu Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yetiştirilmektedir. Kırmızı muzlar, meyve suları için kullanıldığı yada pişmeden olarak yenildiği Orta ABD bölgesinde en popüler olanlarıdır.

8. Manzano Muz

Manzano Muz elma yada çilek benzer biçimde hafifçe bir tadı olan popüler bir tatlı muz çeşididir. Tamamen olgun olduklarında kararırlar, mükemmel bir C Vitamini, potasyum, amino asit ve lif kaynağıdırlar. Tüm yıl süresince Meksika, Karayipler ve Cenup ABD’da bulunur. Kadifemsi bir yapıya sahiptirler ve turtalarda, pudinglerde, dondurmada, smoothie’lerde ve birçok başka yemeklerde kullanılırlar.

9. Mavi Muz

13 Farklı Muz ÇeşidiMavi muz yapısı ve tatlı vanilya aroması sebebiyle Ice Cream Banana olarak da bilinir. Sert, soğuğa toleranslı muzlar olan aromatik, tatlı bir meyvedir. Hem de rüzgâra karşı dayanıklıdır, bu da soğuk bölgelerde onları popüler bir meyve haline getirir. Çiçeklenmeleri 15-24 ay kadar sürmektedir ve vanilyalı krema tadı sebebiyle popülerlerdirler. Ek olarak pişirilebilirler, sadece çoğu zaman pişmeden olarak yenilirler. Olgunlaştıklarında alışılmadık bir mavi renge sahiptirler.

10. Burro Muzları

Burro muzları Horse, Orinoco ve Hog muzları benzer biçimde bölgelere bağlı olarak birçok değişik isme haizdir. Bir limonluk ve keskin bir tadı vardır, bu da onları en eşi olmayan muz türlerinden biri yapmaktadır. Hafifçe bir kare şeklindedirler. Burro muzları siyah lekeler ile sarı bir renge haizdir ve hafifçe gevrek dokulu bir merkeze haiz olabilir. Tüm yıl süresince tropik ve subtropikal bölgelerde bulunurlar. Vitamin B ve C’nin yanı sıra magnezyum, potasyum, lif ve ek olarak olgunlaşmamış yada yeşil olduklarında düzlem benzer biçimde kullanılırlar ve tamamen olgun olduklarında pişmeden olarak yenirler. Filipinli, Tayland, Latin, Hint ve Karayip mutfağında, biberler,13 Farklı Muz Çeşidi domuz eti, tavuk, meyveler, meyveler, krema ve oldukca daha fazlasıyla leziz içerikler olarak kullanılırlar.

11. Barangan Muz

Barangan muzu kabuğunun her tarafında minik siyah noktalar bulunan sarı renktedir. Tatlı bir tadı vardır ve eti hafifçe beyazdır. Tohum içermez ve pek oldukca bölge de tatlı olarak yenir. Şimal Sumatra’da oldukca popülerdir, şu sebeple karbonhidrat, protein ve vitamin benzer biçimde besinlerle dolu leziz bir meyvedir.

12. Goldfinger Muz

Goldfinger muzu tipik olarak Honduras bölgesinde yetiştirilmektedir, Phillip Rowe ve Franklin Rosales tarafınca haşere dayanıklı bir muz olarak geliştirilmiştir. Yeşil olduğunda, çoğu zaman pişirildikten sonrasında yiyecek yenebilir. Batı bölgelerinde çoğu zaman olgunlaştığında yenir ve bir çok Şimal ABD ve Avrupa pazarında satılmaktadır. Güneydoğu Asya’dan 800’den fazla değişik muz kültivatörünün gen havuzuyla konvansiyonel hibridizasyon programından sonrasında geliştirilmiştir.

13. Saba Muz

Saba muzları Filipinler’den gelmektedir ve ilk olarak yiyecek pişirmek için kullanılmaktadır. Kimi zaman pişmeden yenir sadece Filipin mutfağında temel bir üründür. Büyük, sağlam düzmece taklitlere sahiplerdir, yapraklar ve gövdesi koyu mavi-yeşil renktedir Muzlar benzersiz bir açısal şekle haiz ve kalınca kabukları bulunmaktadır. Bu da onları taşınmada zarar görmesini 13 Farklı Muz Çeşidiönlemektedir. Patates ile aynı gıda içeriğine sahiptirler ve halo-halo, turrón ve ginanggang benzer biçimde yemeklerde bileşenler olarak görülebilirler. Saba muzları, muz ketçapı adında olan popüler çeşni için de temel bileşendir.
Bazı popüler muz tarifler
Tüm dünyada muzları içeren birçok popüler tanım vardır. Muzlar tatlı ve tuzlu yemekler için kullanılabilirler.

Muz Ekmeği

Muz ekmeği dünyanın en popüler yemeklerinden biridir. Püresi muzdan meydana getirilen ekmeğidir ve nemli, kekimsi bir yapıya haizdir. Ulusal Muz ekmeği 23 Şubat’ta kutlaması yapılmış ve dünyadaki binlerce yiyecek kitabında değişik tarifler yayınlanmıştır. Olgunlaşmış bir muz, ekmek için daha iyi kabul edilir, şu sebeple daha yoğun bir dokuya haizdir ve kolayca püre haline getirilebilir.

Banoffee Turta

Banoffee turta, şekerleme, krema ve muzları tereyağlı bisküvi ile birleştiren popüler bir İngiliz tatlısıdır. Bu isim muz ve şekerleme kelimelerinin bir araya getirilmesiyle elde edilir. Şekerleme çoğu zaman yoğunlaştırılmış sütü ipeksi, acı tatlı bir karamel olana kadar karamelize ederek yapılır.

Pisang Goreng

Pisang Goreng, muzlu böreklere benzeyen popüler bir Endonezya yemeğidir. Bunlar kızarmış aperatifler yada muzlardan oluşan popüler bir atıştırmalık ve sokak yemeğidir. Çoğu zaman sokak satıcıları tarafınca satılırlar ve hurma yağında kızartmadan ilkin dövülürler. Mütevazı yenebilir yada tarçınlı şeker, peynir, vanilyalı dondurma, çikolata ve öteki pek oldukca sos ile eşleştirilebilirler.

Kaynakça:
berkeleywellness.com
organicauthority.com

Yazar: Hasret Güvenç Ağaoğlu

#burro muzları #Cavendish muzu #meyveler #muz çeşitleri #muz türleri #tropikal meyveler
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.